Home Nadciśnienie Porady Czy po 60-tce można schudnąć?

Czy po 60-tce można schudnąć?

W powszechnym przekonaniu zmiana masy ciała po 60 roku życia jest bardzo trudna. Przeczą temu wyniki badania dr Thomasa Barbera z University of Warwick.

Coraz chętniej myślimy o farmakoterapii czy operacjach bariatrycznych jako narzędziu redukowania masy ciała co z jednej strony powoduje, że zrzucamy z siebie odpowiedzialność i traktujemy ten obszar jako tzw. „fix me doctor medicine”. Czyli nasze ciało i nasze zdrowie to samochód, który szwankuje i wystarczy po prostu znaleźć dobrego mechanika, który naprawi to co trzeba.

We wspomnianym badaniu pacjentów podzielono na dwie grupy tych przed 60 rokiem życia (średni wiek tej grupy to 41 lat) i powyżej 60 roku życia (tu wiek pacjentów mieścił się w przedziale do 78 roku życia). Sama interwencja wobec pacjentów ograniczała się do takich zmian stylu życia jak modyfikacja stylu życia, zachęcanie do regularnej aktywności fizycznej oraz wsparcia psychologicznego.

Program w przypadku obu grup trwał ponad dwa lata i okazało się, że średnia redukcja masy ciała pacjentów z obu grup była porównywalna tj. ok 7%.

Szczegółowe wyniki tego badania opublikowane zostały w 2020 roku w październikowym numerze czasopisma Clinical Endocrinology.

To szalenie ważna informacja dla samych pacjentów i pracowników systemu ochrony zdrowia. Niestety jest jednak tak, że automatycznie im starszy jest pacjent z nadwagą/otyłością tym mniej wszyscy dajemy mu szans, podobnie jak on sam, na skuteczną behawioralną zmianę masy ciała.

Zatem nie ma żadnych wymówek dla seniorów!

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …