Home Wiadomości Spadek saturacji u pacjenta z COVID-19 i co dalej?

Spadek saturacji u pacjenta z COVID-19 i co dalej?

W ostatnich dniach coraz więcej karetek pogotowia wzywanych jest do pacjentów z COVID-19, u których stwierdzono spadek saturacji. Czy słusznie? Co to właściwie jest saturacja? Jak ją właściwie mierzyć?

Saturacja to inaczej nasycenie. W tym ujęciu saturacja hemoglobiny tlenem to odzwierciedlenie tego, ile tlenu niosą nasze czerwone krwinki.  Badanie saturacji jest jednym z podstawowych elementów badania lekarskiego/ratowniczego/pielęgniarskiego.

Często to na jego podstawie podejmowane są dalsze decyzje dotyczące ścieżki leczenia pacjenta – na przykład włączenia tlenoterapię. Norma saturacji to 94-98% (u osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) – 88-92%)

Niska saturacja może wystąpić u osoby z zaburzeniami oddychania czy chorobami układu oddechowego. Brak odpowiedniego wysycenia tlenem może powodować szereg objawów: niepokój, uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych (np.: brzuszne, międzyżebrowe, mięśnie szyi) przyspieszoną czynność serca, duszność, sine zabarwienie skóry. W cięższych przypadkach zaburzenia świadomość, senność. Kto raz w życiu zobaczył porządną duszność, ten długo będzie ją pamiętał.

Jednak samo posiadanie pulsoksymetru i założenie go na palec to za mało. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, które prowadzą do błędu pomiaru – a tym przypadku także do niepotrzebnego wezwania karetki – tak jak to miało miejsce na załączonym zdjęciu.

  1. Poruszanie palcem – palec powinien leżeć luźno i w bezruchu. 
  2. Lakier na paznokciach – również ten bezbarwny
  3. Wyziębiony palec – np. bezpośrednio po przyjściu z dworu lub pomiar w warunkach niskiej temperatury. Niska temperatura powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i słabsze ukrwienie palca
  4. U pacjenta z zaawansowaną miażdżycą lub w starszym wieku – podobnie jak powyżej – naczynia ze zmianami miażdżycowymi powodują gorszy przepływ krwi.
  5. U pacjenta z niedokrwistością. Niedokrwistość=mało hemoglobiny=pomiar nieadekwatny do stanu pacjenta
  6. W zatruciu tlenkiem węgla – tutaj pomiar także może być nieadekwatny ale zakładamy, że w tej sytuacji zadzwonicie po karetkę

Pamiętajmy, że sama wartość źle wykonanego pomiaru może mieć konsekwencje w postaci niepotrzebnego zaangażowania zespołu ratownictwa medycznego. Oprócz samej saturacji kluczowy jest obraz kliniczny pacjenta. 

Zespół Pomogę bo mogę

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Telemonitoring urządzeń wszczepialnych

dr hab. n. med. Mateusz Tajstraprof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski …