Home Mam stenty Porady Przygarnij psa

Przygarnij psa

Kilka lat temu głośne stały się wyniki analizy populacji Szwecji, w której wykazano, że w przypadku osób posiadających psy, ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych jest niższe (w zależności od tego czy mowa o zawale serca czy udarze mózgu to ryzyko względne w porównaniu do osób nieposiadających psa wynosiło 89 lub 90%). Ta różnica szczególnie zarysowywała się w przypadku osób samotnych.

Czy to tylko pozorna korelacja, czy znów obserwujemy pewne zjawiska i zbyt chętnie wyciągamy wnioski o zależnościach przyczynowo-skutkowych? Co prawda w badaniu nie podjęto się analizy psychologicznej (być może jest tak, że osoby posiadające psa, nawet jeśli są samotne, cechuje większe stabilność emocjonalna i większa satysfakcja z życia?), ale wiele osób interpretujących wyniki tego obserwacyjnego badania wskazywało na znaczenie pozornie banalnych czynników.

Jednym z nich jest, do czego zachęcamy i przekonujemy naszych Czytelników, regularny wysiłek fizyczny. Wyobraźmy sobie ile to kilometrów rocznie dodatkowo pokonuje osoba, która wyprowadza swojego psa? Jeśli do tego dołączymy dodatkowe korzyści związane z aktywnością fizyczną, mianowicie ukojenie emocji i negatywnych następstw stresu, mamy gotową ścieżkę do redukcji ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych. Dalej, jeśli połączymy to np. z niepaleniem tytoniu (wiadomo przecież, że część osób chętnie wyprowadza psa po to, aby przy okazji zapalić) oraz odpowiednią dietą mamy kolejne bonusy dla niższego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Dla wielu osób, które podejmują często trudną decyzję o zmianie stylu życia, lub podejmują próbę odbudowania swojego życia już po incydencie sercowo-naczyniowym, dobrym pomysłem może być właśnie przygarnięcie psa. Podobno nic tak bardzo nie motywuje do porannego wstawania i spaceru jak szczękające stworzenie, które po prostu musi wyjść na zewnątrz za swoją potrzebą.

I bardzo proszę poważnie potraktować naszą radę – jeśli Wy sami lub ktoś z Wam bliskich osób, bezskutecznie podejmuje próby modyfikacji swoich codziennych zachowań zdrowotnych i mu to nie wychodzi to może przygarnięcia psa to nie jest zły pomysł?

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Kreatyna a układ krążenia

Wielu pacjentów, i tych młodszych i tych starszych np. po zawałach serca czy z nadciśnieni…