Home Wiadomości Nowe leki w niewydolności serca na horyzoncie!

Nowe leki w niewydolności serca na horyzoncie!

Niewydolność serca, zarówno w swych mechanizmach przyczynowych i objawach, to złożona choroba. Obecnie dysponujemy kilkoma grupami leków i różnymi urządzeniami medycznymi, przy pomocy których możemy kontrolować przebieg choroby oraz poprawiać rokowanie. Pozostaje oczywiście jeszcze cały szereg tzw. czynników behawioralnych jak dieta, aktywność fizyczna, higiena snu itd.

Tymczasem na horyzoncie pojawia się nowy lek, który być może za kilka lat wejdzie do arsenału leków jakimi dysonujemy w leczeniu tej choroby. Ten lek to danikamtiv, który na drodze nowych mechanizmów poprawia kurczliwość mięśnia sercowego, w szczególności wielkość oraz kurczliwość lewego przedsionka serca.

Obecnie zakończono fazę badań przedklinicznych, w których testowano lek u 40 pacjentów w stabilnej fazie niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową na poziomie 35%.

Stosowanie leku obok stosowanej dotychczas farmakoterapii poprawiało objętość wyrzutową lewej komory serca, obniżało również końcowo-skurczową i końcowo-rozkurczową objętość lewej komory co oznacza korzystną przebudowę mięśnia sercowego.

Zaletą tej cząsteczki terapeutycznej jest brak wpływu na wartości ciśnienia tętniczego co jest wyjątkowo korzystne dla pacjentów z niewydolnością serca, u których właśnie obniżone wartości ciśnienia tętniczego są często przeszkodą w optymalizacji dawek leków już stosowanych lub czasem we włączaniu do leczenia odpowiednich leków.

Przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat na wyniki tzw. trzeciej fazy badania klinicznego, w trakcie której lek stosowany będzie u pacjentów w wielu ośrodkach na świecie, a efekt jego działania zostanie porównany do tzw. placebo, niemniej uwzględniając dotychczasowe wyniki badań może się okazać, że oto na horyzoncie rysuje się bardzo interesujący lek w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca.

Tymczasem pozostaje nam: optymalizacja stosowanego dotychczas leczenia, kontrola czynników ryzyka (w tym tak ważne utrzymanie prawidłowej masy ciała) oraz szeroko rozumiany styl życia. Nie zmienimy tego – choroba to zadanie, które po prostu trzeba wykonać.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…