Home Nadciśnienie Porady Nadciśnienie, COVID-19 i ACE-inhibitory

Nadciśnienie, COVID-19 i ACE-inhibitory

Przez ostatnie tygodnie pojawiały się informacje odnoszące się do bezpieczeństwa leków wpływających na układ reniny-angiotensyny (chodzi o inhibitory konwertazy angiotensyny i antagoniści receptora angiotensyny).

Na początku epidemii, biorąc pod uwagę mechanizmy penetracji wirusa do tkanki płucnej spekulowano, że leki tych grup mogą wręcz zwiększać ryzyko zachorowania, bądź pogarszać przebieg infekcji. Co prawda amerykańskie i europejskie agencje wydały oświadczenia zalecające utrzymanie tych leków w leczeniu, jednak pewien niepokój wśród pacjentów pozostał.

Minione tygodnie nie tylko potwierdziły, że stosowanie tych leków w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest bezpieczne, ale prowadzona na całym świecie analizy wskazują, że leki te mogą mieć wręcz protekcyjny charakter u niektórych pacjentów, albo mogą łagodzić przebieg infekcji.

Analiza przeprowadzona na przykład na podstawie danych w Stanach Zjednoczonych na grupie 10 tysięcy pacjentów, stosowanie ACE-I inhibitorów o 40% zmniejszało konieczność hospitalizacji osób starszych z zakażeniem wirusem.

Do tej pory dane zatem są pocieszające – stosowanie tych leków jest bezpieczne.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Czy po 60-tce można schudnąć?

W powszechnym przekonaniu zmiana masy ciała po 60 roku życia jest bardzo trudna. Przeczą t…