Home COVID-19 Z cyklu muzyka w trudnych czasach. Filipiny.

Z cyklu muzyka w trudnych czasach. Filipiny.

Dziś kilka słów od naszego kolegi z Filipin, Marka, który pracuje w szpitalu jako technik radiologii.

Akademia Pacjenta (AP): Marek, witaj. Dziękuję, że znalazłeś chwilę czasu, aby odpowiedzieć na nasze kilka pytań. Jak wiesz chcemy podzielić się z naszymi pacjentami w Polsce spostrzeżeniami ludzi z różnych stron świata na temat tego jak wygląda sytuacja w tej chwili w związku z epidemią koronawirusa. Ale chcemy też chwilkę porozmawiać jak radzimy sobie globalnie ze stresem i jaką rolę w naszym codziennym życiu odgrywa muzyka i jaką rolę może ona odebrać w sytuacji takich emocji. Uważamy, że właśnie muzyka, obok oczywiście wielu innych czynników, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Marek: Nie ma sprawy. Cała przyjemność po mojej stronie.

AP: To opowiedz nam jak wygląda dziś sytuacja na Filipinach? Jak zachowują się ludzie?

Marek: Pierwszy przypadek infekcji wirusem na Filipinach potwierdzono 30 stycznia 2020 w stolicy kraju, Manili. Na chwilę obecną w Filipinach mamy ponad 2 tysiące potwierdzonych przypadków. To było powodem dla którego prezydent kraju wprowadził stan alertu na terenie całego kraju. Było to szokiem dla większości osób, jednak większość podeszła do tego zdecydowanie ze zrozumieniem.

AP: A czy generalnie podporządkowujecie się regulacjom czy niekoniecznie?

Marek: Z tego co obserwuję to tak. Filipińczycy raczej podporządkowują się zaleceniom rządowym. W praktyce oznacza to w chwili obecnej domową izolację, w pewnych przypadkach kwarantannę, a wychodzenie na zewnątrz jest ściśle ograniczone do określonych sytuacji (jak zakupy żywności czy korzystanie z systemu opieki zdrowotnej). Na ulicach miast jest widoczny w większym stopniu personel służb porządkowych, aby zapewnić sprawne dostawy oraz przestrzeganie zasad kwarantanny. 

AP. Marek, powiedz nam jak ludzie radzą sobie ze stresem w tych czasach?

Marek: W tych trudnych czasach szukamy sposobów na to, aby zagospodarować wolny czas, którego mamy w nadmiarze. Dla wielu osób spędzających ten czas z rodziną taką codzienną rozrywką są gry w szachy, karty czy gry komputerowe. Ponieważ y bardzo lubimy śpiewać, tańczyć, grać, bardzo popularna jest w tej chwili aplikacja Tiktok, która daje nam takie możliwości zabawy. Zwłaszcza, że efektami naszej pracy można dzielić się z innymi. 

AP: A powiedz proszę, czy słuchanie muzyki, to także sposób na codzienne problemy?

Marek: Bez wątpienia dla nas ważnym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest muzyka – śpiew i taniec. A uważamy, że wielu z nas ma ukryte talenty muzyczne.

AP: Marek to tak krótko. Jak widzisz znaczenie muzyki w codziennym życiu Filipińczyków? 

Marek: Muzyka jest dla nas ważna, gdyż pomaga nam spojrzeć wstecz na kulturę naszych przodków. Integralną częścią naszej kultury jest studiowanie tej muzyki. Dla nas to także sposób na przekazanie tradycji kolejnym pokoleniom.

AP: Marek, dziękuję za Twój czas. Trzymajcie się, pozdrawiamy serdecznie.

Marek: Dziękuję; pozdrawiam wszystkich w Polsce.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Czy po wszczepieniu stymulatora serca, ICD, CRT- P, CRT- D mogę bezpiecznie wykonać badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny jest urządzeniemmedycznym, wykorzystywanym do badania ludzkiego ciała…