Home Nadciśnienie Porady Amlodypina i upały

Amlodypina i upały

W okresie upałów, generalnie lata, pamiętajmy o tym, że temperatura oraz wilgotność na zewnątrz maja wpływ na wartości ciśnienia tętniczego. Warto mieć świadomość tego wpływu po to, aby niepotrzebnie nie podejmować pochopnych decyzji o zmianie farmakoterapii oraz utrzymać właściwy poziom kontroli ciśnienia tętniczego.

Zmiany te związane są w dużym stopniu z mechanizmami autoregulacji temperatury wewnętrznej ciała. Elementami tej autoregulacji jest m.in. pocenie się oraz wzrost przepływu krwi przez naczynia krwionośne skory – w ten sposób dochodzi do wymiany temperatury miedzy organizmem a otoczeniem.

Wymiana temperatury krwi organizmu z otoczeniem zwiększa się jeśli krew przepływa blisko powierzchni ciała, czyli w naczyniach krwionośnych skory. Jeśli nie występują żadne mechanizmy zaburzające regulację pracy naczyń krwionośnych skóry, w gorące dni dochodzi do poszerzenia tych naczyń oraz tym samym wzrostu przepływu krwi przez skórę. W ten sposób organizm dosłownie wypromieniowuje nadmiar energii cieplnej.

Te mechanizmy mogą być jednak potęgowane przez mechanizmy działania leków i na to właśnie chcemy wam zwrócić uwagę.

Otóż jednym z często stosowanych, skutecznych leków do kontroli nadciśnienia tętniczego jest amlodypina. Działanie amlodypiny polega na poszerzaniu obwodowych naczyń krwionośnych, w tym także naczyń w skórze. Efektem tego jest zmniejszenie oporu jaki musi pokonać krew w układzie krwionośnym, tym samym zmniejszenie ciśnienia tętniczego. Efekt ten odpowiada m.in. za obserwowane czasami przez pacjentów tzw. uboczne efekty terapii tym lekiem jakim są uderzenia gorąca czy zaczerwienienie twarzy. Szacuje się, że zaczerwienie skóry, obrzęki, mogą występować u od 1% do 10% osób stosujących lek. Innym, naturalnym efektem stosowania amlodypiny, może być zwiększenie częstości pracy serca, które może być odczuwane przez pacjentów jako istotne subiektywnie kołatanie.

Czasami kiedy dochodzi do łączenia się efektów, tj. poszerzenia naczyń krwionośnych jak i efektu działania leku oraz mechanizmów regulacyjnych temperatury, może dojść do ich nakładania się oraz tym samym potęgowania działań ubocznych leku lub istotnych spadków ciśnienia tętniczego.

Jednym z najczęściej obserwowanych efektów ubocznych leku są obrzęki obwodowe, w okolicy kostek oraz stóp. Właśnie te obrzęki mogą ulec nasileniu w okresie wysokich temperatur na zewnątrz, obejmując nawet okolice podudzi. Stąd osoby stosujące ten lek o ile zauważą tego typu objawy, powinny bądź starać się maksymalnie skrócić czas przebywania na zewnątrz, czy generalnie w wysokich temperaturach, albo rozważyć wspólnie z lekarzem opcję zmiany farmakoterapii, przynajmniej w okresie upałów.

Ale raz jeszcze. Chcemy przede wszystkim zwrócić Waszą uwagę na możliwość występowania takich objawów w tym czasie.

Amlodypina jest dobrym, skutecznym lekiem, zapewniającym długotrwałą kontrolę nadciśnienia tętniczego. Stąd nie zaleca się, aby rutynowo pacjenci odstawiali ten lek w okresie upałów. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać o możliwości wystąpienia takich działań, gdyż ich nasilenie może rzeczywiście uzasadnić albo przejściowe wycofanie leku, albo zredukowanie jego dawki.

Amlodypina jest bardzo atrakcyjnym klinicznie lekiem, gdyż tylko jej niewielka część jest eliminowana z organizmu przez nerki, co w przypadku monoterapii tym lekiem oznacza brak konieczności częstego monitorowania funkcji nerek. Z kolei w przypadku tak często omawianego w kontekście stosowania leków soku grejfrutowego, można go spokojnie łączyć z amlodypiną. Co więcej nie wywiera ona negatywnych działań na profil metaboliczny pacjenta, czyli m.in. gospodarkę węglowodanową, i może być bezpiecznie stosowana u pacjentów z astmą czy cukrzycą.

My tymczasem, zapraszamy do regularnego zaglądania na nasz portal http://www.akademiapacjenta.pl oraz na nasz funpage https://www.facebook.com/akademiapacjenta/

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …