Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Porady Jazda samochodem a ablacja/zaburzenia rytmu serca

Jazda samochodem a ablacja/zaburzenia rytmu serca

Takie pytania są nieodłączną częścią naszej codziennej praktyki klinicznej. W każdym przypadku decyzje na ten temat należy podejmować z uwzględnieniem ogólnego stanu zdrowia pacjentów oraz chorób współwystępujących. Oczywiście zupełnie inaczej wygląda sytuacja osoby siedemdziesięcioletniej, a inaczej wygląda sytuacja sytuacja dwudziestoletniej osoby.

W przypadku arytmii serca (tutaj mamy na myśli m.in. napadowe migotanie przedsionków, częstoskurcze nadkomorowe), zaleca się, aby nie prowadzić samochodów w okresie do 4 tygodni od ustabilizowania się stanu klinicznego. W praktyce oczywiście istotne jest o jakiej arytmii mówimy, jakie jest jej nasilenie kliniczne oraz ewentualnie jakie jej podłoże. Zupełnie inaczej bowiem wyglądać będzie napad migotania przedsionków u młodej osoby po „intensywnym”, zabawowym weekendzie, a zupełnie inaczej nawracający częstoskurcz nadkomorowy, któremu towarzyszą silne zawroty głowy. W pierwszym przypadku arytmia ma ewidentnie charakter sytuacyjny i została sprowokowana czynnikiem przejściowym; w drugim przypadku podłoże arytmii ma charakter anatomiczny i prawdopodobieństwo powrotu jest większe.


Zabiegi ablacji

W przypadku wykonanego ablacji, zaleca się co najmniej 2-dniowe powstrzymanie się od prowadzenia samochodu, o ile nie ma innych przeciwwskazań, związanych głównie z bezpośrednimi powikłaniami zabiegu ablacji. Oczywiście ablacja ablacji nierówna i może być tak, że np. po ablacji migotania przedsionków w okresie pierwszych tygodni po zabiegu będą występowały nawracające zaburzenia rytmu. Wszystko zależy zatem od objawowości migotania przedsionków, które generalnie po zbiegach ablacji powinno być lepiej tolerowane przez pacjenta. W przypadku ablacji arytmii typu częstoskurcz nawroty przedsionkowo-komorowy (AVRT) lub węzłowy częstoskurcz nawrotny przedsionkowo-komorowy (AVNRT) lub trzepotanie przedsionków, skuteczność leczenia interwencyjnego zbliża się do 100%, tym samym założenie 2 dniowego okresu „abstynencji” drogowej jest jak najbardziej zasadne. Nawet jeśli wystąpią jakiekolwiek powikłania związane z zabiegiem, wystąpią one najczęściej w okresie tych pierwszych dwóch dni.


Życzymy bezpiecznej, przyjemnej jazdy i zapraszamy do odwiedzania naszego portalu.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zaburzenia snu i melatonina

Sen bez wątpienia to ważny element naszego życia. Tak naturalny i potrzebny jak oddech, wo…