Home Wiadomości Jak leczyć stawy i chronić serce?

Jak leczyć stawy i chronić serce?

W praktyce klinicznej spotykamy się z pacjentami, których problemy zdrowotne wykraczają poza obszar jednej specjalizacji. I to duży problem, gdyż leki które z powodzeniem mogą poprawić stan np. układu krążenia, mogą doprowadzić do zaostrzenia innego stanu chorobowego. I to jest bardzo duży problem, który wynika także z interakcji leków. I co z tego, że zaleca się unikanie leków przeciwbólowych u pacjentów kardiologicznych, kiedy większość z nich ma dolegliwości bólowe stawów? To z tego, że leki trzeba stosować uwzględniając ich profil bezpieczeństwa/ryzyka, ale także i to, że trzeba poszukiwać dodatkowych sposobów leczenia i farmakologicznych i niefarmakologicznych.

Glukozamina jest suplementem diety, który zmniejsza objawy zapalenia stawów. 

Ale ciekawe informacje na temat działań glukozaminy przyniosło badanie opublikowane w maju br. na łamach British Medical Journal. Badanie jak każde badanie opierające się na wstecznej analizie danych ma pewne ograniczenia, o których można dyskutować, ale przyjrzyjmy się jego wynikom.

Otóż analizie poddano grupę 466039 osób, z których prawie 20% zadeklarowało, że regularnie stosuje suplementację glukozaminy ze względu na dolegliwości bólowe stawów. Analiza stanu zdrowia obejmowała okres siedmiu lat. Jeśli w tym czasie pacjent zmarł, analizowany był powód zgonu. 

Okazało się, że grupa stosująca suplementację była o 15% mniej narażona na wystąpienie zdarzeń sercowo-naczyniowych. Całkowite ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w szczególności, ale i udaru mózgu czy zgonu z powodów sercowo-naczyniowych było mniejsze o 9 do 22%. Zależności te były istotne po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, płeć, masa ciała, styl życia, dieta. Co ciekawe zależności te były silniej wyrażone u osób, które paliły papierosy – u nich całkowite ryzyko choroby wieńcowej zmniejszyło się o 37%.

I choć artykuł kończy się stwierdzeniem mającym charakter hipotezy (tj. że konieczne jest przeprowadzenie badania prospektywnego, w którym porówna się dwie grupy pacjentów o podobnym profilu ryzyka sercowo-naczyniowego, z których  jedna będzie stosować glukozaminę), autorzy artykułu wskazują na możliwe mechanizmy działania suplementu. Chodzi mianowicie o procesy zapalne. Glukozamina jest czynnikiem działającym przeciwzapalnie, stąd być może jej korzystny wpływ na profil ryzyka sercowo-naczyniowego. 

Zatem być może w przyszłości glukozamina będzie farmakologicznym uzupełnieniem diety pacjentów o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym? Tymczasem naszym „starym” zwyczajem polecamy aktywność fizyczną. Będziemy to robić do znudzenia i do końca świata!

My tymczasem, zapraszamy do regularnego zaglądania na nasz portal http://www.akademiapacjenta.pl oraz na nasz funpage https://www.facebook.com/akademiapacjenta/

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…