Home Wiadomości Późny obiad i brak śniadania? To jednak zabójcza kombinacja.

Późny obiad i brak śniadania? To jednak zabójcza kombinacja.

W badaniu opublikowanym w European Journal of Preventive Cardiology w kwietniu 2019 roku wykazano, że osoby, które jedzą późno obiad i w związku z tym nie jedzą śniadania (po prostu nie są rano głodne), cechuje aż pięciokrotnie wyższe ryzyko zgonu czy kolejnego zawału serca.

Populacja poddana badaniu była szczególna – chodziło mianowicie o pacjentów po tzw. ostrych zespołach wieńcowych czyli populację pacjentów, którzy zostali poddani zabiegowi angioplastyki wieńcowej z powodu zawału serca z uniesieniem odcinka ST. tutaj możecie przypomnieć sobie o co chodzi w zawałem z uniesieniem odcinka ST. Niestety mimo leczenia interwencyjnego w zawale mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, po roku czasu średnio umiera co 10 pacjent. Dlatego też obok przestrzegania zaleceń dotyczących leczenia farmakologicznego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń związanych ze stylem życia. 

Jak wyglądała badana populacja jeśli chodzi o zachowania żywieniowe?

Śniadanie było pomijane przez 58% osób.

Późny obiad jadło 51% osób. Oba zachowania pojawiały się u 41% pacjentów.

Co oznacza tzw. późny obiad – to obiad zjadany w okresie 2 godzin przed snem.

Brak śniadania, to brak jakiegokolwiek posiłku przed porą obiadową, z pominięciem napojów, co najmniej 3 razy w tygodniu. 

W badaniu analizie poddano zachowania i losy grupy 113 pacjentów, których średni wiek wynosił 60 lal, a 75% grupy stanowili mężczyźni. 

W wielu wcześniejszych badaniach wskazywano na znaczenie grupy czynników dla negatywnego rokowania w tej grupie pacjentów. Mianowicie wskazywano, że z takimi zachowaniami żywieniowymi wiąże się wyższe ryzyko palenia tytoniu czy braku aktywności fizycznej. W badaniu tym wykazano, że same te zachowania żywieniowe są niezależnym czynnikiem ryzyka istotnie gorszego rokowania.

Dlaczego o tym piszemy, ktoś może zapytać, ponownie? Dlaczego to takie ważne?

Mimo, że liczebność badanej grupy jest niewielka, podobne wnioski pojawiają się w wielu publikacjach. 

Jedno badanie przeprowadzone na Podkarpaciu wykazało, że ponad połowa pacjentów poddanych zabiegowi pomostowania aortalno-wieńcowego, w ogóle nie zmienia swoich zachowań żywieniowych. Niewiele mniejszy odsetek dotyczył pacjentów po zawałach mięśnia sercowego.

Celem obecności Akademii Pacjenta w internecie jest z jednej strony zapewnienie Naszym Czytelnikom dostępu do wiarygodnej ogólnej informacji medycznej, z drugiej strony mamy ambicję wspierać profilaktykę zdrowotną. Z punktu widzenia wielu pacjentów niestety, nadal zmiany stylu życia nie są istotnym elementem zachowań po zabiegach kardiologicznych. Niestety zbyt wiele osób nadal postrzega sam zabieg bądź leki, jako wystarczający i jedyny środek do poprawy stanu zdrowia. Tymczasem sukces leży pośrodku. Bez względu na to jak banalne wydawać się może zmienianie stylu życia, bez względu na to jak banalnie to może brzmieć w zestawieniu z powagą procedur kardiologicznych, to dopiero połączenie tych dwóch obszarów przynieść może najlepsze wyniki.

Ze zmiany stylu życia w zakresie zachowań żywieniowych i aktywności fizycznej, wynika jeszcze wiele istotnych korzyści. Każda pozytywna zmiana w jednym obszarze, niesie ze sobą zmiany w innych obszarach. Im jesteśmy zdrowsi fizycznie i im zdrowszy jest styl naszego życia, tym lepiej funkcjonujemy psychicznie, tym bardziej jesteśmy efektywni w pracy, tym lepiej funkcjonujemy społecznie. 

Warunkiem jest jednak systematyczny wysiłek i praca nad sobą. I do tego serdecznie zachęcamy, a mamy nadzieję, że warunki jakie zafunduje nam przyroda w maju będą temu służyć.

My tymczasem, zapraszamy do regularnego zaglądania na nasz portal http://www.akademiapacjenta.pl oraz na nasz funpage https://www.facebook.com/akademiapacjenta/

  • Śniadanie. Naprawdę jest ważne?

    Ha, od lat wpaja się dzieciom „Jedz śniadanie!” albo „Śniadanie to podst…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…