Home Wiadomości Kolejny powód by być „fit”

Kolejny powód by być „fit”

Na naszych łamach staramy się systematycznie przekonywać Państwa do profilaktyki zdrowotnej, nie tylko tej wtórnej (gdyż kierujemy naszą działalność edukacyjną do pacjentów), ale także pierwotnej licząc, że Czytelnikami naszego portalu są także osoby zdrowe, rodziny, bliscy i znajomi naszych pacjentów.

I tak oto po raz kolejny znajdujemy mocne dowody popierające znaczenie utrzymywania dobrej kondycji fizycznej dla zdrowia. 

W jaki sposób można oceniać w takich badaniach wydolność i kondycję fizyczną? Jednym z takich badań jest badanie określane mianem ergospirometrii. Jeśli przypominacie sobie fragmenty filmów o szpiegach lub sportowcach, którzy wykonują np. bieg na bieżni z maską tlenową na twarzy, to właśnie jest to to urządzenie. Ocenia ono poza wydolnością wysiłkową organizmu także ilość tlenu jaki jest potrzebny do wykonania określonego wydatku energetycznego (określa się to ilością mililitrów tlenu pochłanianych przez kilogram tkanki na minutę). 

Dane opublikowane ostatnio opierają się informacjach jakie uzyskano w grupie 576 mężczyzn, u których kontrolne badanie ergospirometryczne wykonano w odstępie 11 lat. Okazało się, że również po uwzględnieniu takich dodatkowych czynników jak wiek, wywiad nadciśnienia tętniczego, obecność choroby wieńcowej, palenie, obecność cukrzycy, parametr ten był niezależnym czynnikiem wskazującym na ryzyko wystąpienia poważnych komorowych zaburzeń rytmu serca, tj. częstoskurczów komorowych czy migotania komór. 

Nie sposób tu opisać szczegółów badania, niemniej wpisuje się ono w cały ciąg informacji pokazujących jak ogólna wydolność fizyczna definiowana m.in. na podstawie badania ergospirometrycznego, jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko zawałów serca, udarów mózgu, niewydolności serca czy ogólnie śmiertelności.

Podobne wyniki uzyskano np. w badaniu Copenhagen Male Study obejmującym ponad 5 tysięcy mężczyzn bez rozpoznanej choroby wieńcowej. Okazało się, że osoby u których wydolność fizyczna mierzona przy pomocy badania ergospirometrycznego mieściła się w zakresie wartości najwyższych 5%, żyły ponad 5 lat dłużej w porównaniu do osób, których wydolność fizyczna mieściła się w zakresie 5% wartości najniższych.

Także współcześnie medycyna pokazuje jak ważne jest nie tylko leczenie chorób w ich fazach ostrych (czyli np. zawału serca jako manifestacji choroby niedokrwiennej serca), ale także jakie znaczenie ma zdrowy styl życia i po prostu utrzymanie zdrowia. Niewykluczone, że to najskuteczniejsze lekarstwo.

Zatem. Jak zawsze zachęcamy do aktywności fizycznej. A, że piszemy teraz, w okresie wiosennym, liczymy, iż okazji do ćwiczeń nie zabraknie.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…