Home Nadciśnienie Objawy Oporne nadciśnienie tętnicze

Oporne nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze, które dotyczy niestety około 9 milionów Polaków, nie zawsze jest skutecznie kontrolowane mimo wdrożenia podstawowego leczenia oraz modyfikacji żywieniowych i behawioralnych.

Jeśli mimo stosowania leczenia farmakologicznego, co najmniej 3 leków podstawowych w maksymalnie tolerowanych dawkach, nie udaje się uzyskać docelowych wartości ciśnienia tętniczego – tzn. obniżenia jego wartości do poziomu co najmniej 140/90 mmHg w pomiarach gabinetowych oraz potwierdzi się, że wartości ciśnienia nie są prawidłowe w badaniu holter ciśnieniowy lub na podstawie pomiarów ciśnienia tętniczego w domu, wówczas mówimy o tzw. nadciśnieniu tętniczym opornym.

Co robić?

Cóż; często w praktyce klinicznej spotykamy się z sytuacjami, że leczenie nadciśnienia tętniczego przez pacjentów postrzegane jest jako proces opierający się tylko na farmakoterapii. Że wystarczą tylko leki. A jak wiedzą nasi Czytelnicy, tak nie jest. Leczenie każdej choroby przewlekłej, szczególnie takiej jak nadciśnienie tętnicze, opiera się na wdrożeniu też zmian w stylu życia – i tutaj jest niestety najczęstszy powód tzw. oporności nadciśnienia. Proszę pamiętać, że np. nadwaga lub otyłość, same w sobie powodują wzrost ciśnienia tętniczego. Podobnie rzecz ma się z dietą czy brakiem aktywności fizycznej i tysiącami wymówek jakie potrafimy sobie znaleźć. Także zanim postawiona zostanie ostatecznie diagnoza opornego nadciśnienia tętniczego, konieczne jest gruntowne zastanowienie się, czy brak efektów terapii nie wynika z zaniechań pacjenta.

Kolejna istotna sprawa to systematyczność w przyjmowaniu leków. Jest to o tyle ważne, że nadciśnienie tętnicze to nie zespół bólowy – tzn. jeśli nie weźmiemy leku, będziemy odczuwać ból. Skąpoobjawowość nadciśnienia tętniczego prowadzi wielu pacjentów do przekonania, że skoro nie czuję nic istotnego po przerwie w czasie stosowania leków, to nie stanie się nic złego jak będę przyjmować je nieregularnie.

Niektóre błędne przekonania na temat stosowania leków na nadciśnienie:

  • leki powinienem przyjmować wtedy, gdy czuje się źle;
  • nic się nie stanie, jak od czasu do czasu leku nie wezmę;
  • lek powinno się przyjmować tylko wtedy, gdy ciśnienie tętnicze jest wysokie;
  • po uregulowaniu ciśnienia lekami, nie muszę już dalej przyjmować leków.

Także zanim ostatecznie pomyślimy o postawieniu rozpoznania opornego nadciśnienia tętniczego, koniecznie trzeba przeanalizować dokładnie wszystkie okoliczności.

Jedną np. z niedocenianych przez pacjentów przyczyn opornego nadciśnienia tętniczego jest … chrapanie.

Przechodzimy wreszcie do współwystępujących chorób. Proszę pamiętać, że w kilku procentach przypadków nadciśnienie może wynikać z innych chorób – np. endokrynologicznych jak pierwotny aldosteronizm, guz chromochłonny nadnerczy, zespół Cushinga czy zaburzenia czynności tarczycy. Oznacza to, że w sytuacji podejrzenia nadciśnienia tętniczego opornego, konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji pacjenta zarówno pod kątem jego zachowań, jak i pod kątem potencjalnych wtórnych przyczyn.

Jak leczyć?

O ile nie stwierdzi się możliwych do wyeliminowania lub kontroli czynników sprzyjających nadciśnieniu tętniczemu, konieczne jest w pierwszej kolejności modyfikowanie farmakoterapii. Chodzi nie tylko o zwiększanie dawek leków do dawek maksymalnych i tolerowanych przez pacjenta, ale również o włączenie dodatkowych preparatów, w tym, o ile nie ma przeciwwskazań, leków typu spironolakton, lub eplerenon.

Spironolakton zwłaszcza u mężczyzn może powodować wystąpienie dolegliwości bólowych sutków.

Inne leki jakie dodaje się do farmakoterapii to betablokery (o ile nie były stosowane wcześniej), albo doksazosyna. Proponuje się także zamianę leków moczopędnych typu leki tiazydopodobne na tzw. leki moczopędne pętlowe.

Generalnie obecnie leczenia takie opiera się na intensyfikacji leczenia farmakologicznego, chyba że w trakcie diagnostyki zidentyfikowana będzie wtórna przyczyna nadciśnienia tętniczego. Wówczas celem terapeutycznym jest po prostu jej wyeliminowanie (np. usunięcie guza nadnerczy, który wytwarza w niekontrolowany sposób hormony podnoszące ciśnienie tętnicze krwi).

My tymczasem, zapraszamy do regularnego zaglądania na nasz portal http://www.akademiapacjenta.pl oraz na nasz funpage https://www.facebook.com/akademiapacjenta/

  • Nadciśnienie tętnicze i bakterie

    Od kilku lat rośnie liczba badań poświęconych związkowi między florą bakteryjną jelit, a r…
  • Jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

    W praktyce spotykam się często z pacjentami, którzy w czasie wizyt dzielą się wątpliwościa…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Mam niskie ciśnienie – co dalej?

Dość często pacjenci zwracają się zaniepokojeni z pytaniem, co się dzieje bo mają niskie c…