Home Wiadomości Muzyka i zdrowie

Muzyka i zdrowie

Na łamach naszego portalu staramy się przybliżać Państwu informacje na tematy kardiologiczne, wychodzące także wielokrotnie daleko poza tzw. klasyczną medycynę.

I taki też będzie ten wpis – wpis o muzyce.

Muzyka – jest nią zapisane nasze życie. Każdy z nas może sięgnąć pamięcią do ważnych momentów naszego życia, którym towarzyszyła muzyka. Pierwsze randki, bale, pocałunki, wakacje, wyjazdy, okresy fascynacji muzyką czy piosenkarzami. Muzyka to forma wyrażania emocji, okazywania uczuć, przekazywania postaw, wpływania na innych.

Muzyka jako forma terapii była wykorzystywana przez kultury starożytne, jak i plemiona rdzennych mieszkańców np. Ameryki Północnej.

Gdzie śpiew słyszysz, tam wejdź; tam dobre serca mają. Źli ludzie uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają”

albo

Muzyka łagodzi obyczaje.

znamy te powiedzenia. A jak jest z muzyką i naszym sercem? Co wiemy m.in. z badań?

Jak zawsze niezawodne są satelitarne sesje na konferencjach kardiologicznych, na których prezentowane są wyniki badań w obszarach, które niekoniecznie są „centralne” dla codziennej praktyki medycznej.

I tak np. w USA w 2018 roku przeprowadzono badanie na grupie 127 pacjentów kierowanych na planowe badanie wysiłkowe ekg. Podzielono ich na dwie grupy (odpowiednio po 67 i 60 osób). Pierwsza grupa w czasie wykonywania próby wysiłkowej miała założone słuchawki przez które słyszeli muzykę, której szybkość zwiększała się proporcjonalnie do kolejnych etapów wysiłku. druga grupa również miała założone słuchawki, ale nie było w nich żadnej muzyki. Co się okazało? Otóż ta grupa, określmy ją jako „muzyczna”,średnio wykonywała badanie dłużej o 50 sekund (przy braku istotnych statystycznie różnic między grupami w zakresie takich czynników jak otyłość, występowanie nadciśnienia tętniczego czy wyjściowa wartość akcji serca). Pozornie 50 sekund nie ma znaczenia, jednak z punktu widzenia diagnostycznej wartości testu wysiłkowego, te 50 sekund ma istotne klinicznie znaczenie. Widać jak motywujące znaczenie ma muzyka!

Pisaliśmy innym razem o wpływie aktywności fizycznej na zachowanie funkcji poznawczych. Pewna badaczka z West Virginia University, Morgantown, opublikowała na łamach „Journal of Alzheimer Disease” wyniki badania, w którym wykazała, że słuchanie muzyki przez 12 minut dziennie przynosi skuteczne i utrzymujące się efekty w zakresie poprawy funkcji poznawczych we wczesnym etapie zaburzenia funkcji poznawczych.

Pamiętacie może film, na którym uczy się ludzi jak prowadzić masaż zewnętrzny serca w rytm muzyki. To z kolei przykład wykorzystania muzyki do edukacji.

Tutaj jeden z przykładowych filmików.

Ale jak to działa? Jak muzyka wpływa na nasze zdrowie, na nasz umysł i serce?

W wielu badaniach wykazano, że słuchanie muzyki (Twojej ulubionej) zmienia aktywność ośrodkowego układu nerwowego ocenianą przy pomocy elektroencefalogramu. Zmienia to nie tylko nastrój i percepcję, ale także poziom aktywności autonomicznego układu nerwowego, od którego zależy m.in. funkcjonowanie układu krążenia. W jednym z badań z kolei wykazano, że słuchanie 30-minutowego koncertu skrzypcowego Beethovena powoduje istotny spadek zarówno skurczowego jak i rozkurczowego ciśnienia tętniczego. Efekty muzyki w zakresie wzmacniania przekanictwo dopaminergicznego z kolei ma udowodniony korzystny wpływ terapeutyczny u osób z depresją. Pozytywne efekty jeśli chodzi o wpływ muzyki, wykazano u pacjentów z autyzmem, zaburzeniami snu, dolegliwościami bólowymi (w tym także tymi, które towarzyszyły zabiegom chirurgicznym), zaburzeniami lękowymi czy u osób z deficytami w zakresie umiejętności uczenia się.

I choć większość danych jakimi dysponujemy w tym obszarze pochodzi raczej z małych, jednoośrodkowych badań, to nie mamy wątpliwości – muzyka ma olbrzymi potencjał terapeutyczny, nawet nie jeśli bezpośrednio wpływający korzystnie na zdrowie, to potencjał wspierający proces radzenia sobie z chorobą.

Zatem sięgajcie śmiało do swoich „magazynów” muzycznych wspomnień i szukajcie tam tego, co będzie Was nastrajać pozytywnie

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…