Home Mam stenty Porady Paradoks rzucającego palenie!

Paradoks rzucającego palenie!

O tym jak napięcie psychiczne może doprowadzić pogorszenia stanu organizmu opowiada „paradoks rzucającego palenie”.

Palenie tytoniu i produktów podobnych, to skomplikowana sprawa. Palenie pełni wiele funkcji społecznych – pozwala niektórym na nabranie pewności siebie w towarzystwie, jest emblematem dzięki któremu identyfikujemy w otoczeniu osoby, z którymi można porozmawiać; bywa narzędziem nawiązywania nowych kontaktów; jest dobrym pretekstem do wyrwania się na chwilę z pracy na przerwę; bywa dobrym pretekstem do opuszczenia towarzystwa itd. itp.

Każdy kto palił (lub pali nadal), wie o czym tutaj piszemy.

Palenie uzależnia, bo uzależnia zawarta w papierosie nikotyna, która uruchamia mechanizm nagrody w ośrodkowym układzie nerwowym. Uzależnia nas całe zachowanie związane z paleniem tytoniu – ceremonia zapalania, „puszczania dymka”, porannego wychodzenia na balkon itp.

Ale jest coś jeszcze!

Palenie dla wielu osób jest tak naprawdę formą … relaksacji. Palenie to specyficzny sposób oddychania, który wspólny jest dla wielu technik relaksacyjnych. Chodzi mianowicie o wyrównanie oddechu, zaprzestania na chwilę nieprawidłowych form oddychania uruchamianych przez przewlekły stres.

Pomyślcie chwileczkę o kimś to pali. Przypomnijcie sobie w jaki sposób zaciągają się i jak wydmuchują dym. U wielu ze znajomych, a może i u siebie samych rozpoznacie następujący mechanizm – zaciąganie się to głęboki, spokojny wdech, z wypuszczanie dymu to przedłużona faza wydechowa. I tak w kółko! A to nic innego jak ćwiczenia relaksacyjne, jak uruchomienie przeponowego oddychania, które ma korzystny wpływ na i na równowagę fizjologiczną organizmu, i na równowagę psychiczną. To jest, obok klasycznie cytowanych, jeden z mechanizmów uzależnienia ludzi od palenia tytoniu. 

Jak zatem przerwać skutecznie i bezpiecznie palenie?

W tym wpisie chcielibyśmy opowiedzieć Wam o tym w kontekście mechanizmu „paradoksu rzucającego palenie”.

Co to jest “paradoks rzucającego palenie”?

To każda sytuacja, kiedy osoba paląca pod wpływem presji otoczenia podejmuje skuteczną decyzję o zaprzestaniu palenia, a mimo to w perspektywie kilku tygodni lub miesięcy spotyka ją ostry stan kardiologiczny jak zawał serca, lub neurologiczny, jak udar mózgu. Skąd ten paradoks?

Można powiedzieć – nic dziwnego! Wiemy przecież, że palenia nie jest bezpieczne dla zdrowia. Dobrze. Ale dlaczego dzieje się tak właśnie w tym momencie?

Otóż okazuje się, że może dotyczyć to osób, u których palenie tytoniu, poza standardowymi funkcjami, pełni także funkcję relaksacyjną. I co najważniejsze – dla nich to jedyna dostępna forma relaksacji, uwolnienia nagromadzonego napięcia psychicznego i fizjologicznego. I jedyna forma, o której możemy napisać, że jest względnie akceptowalna społecznie.

I kiedy taka osoba decyduje się na zaprzestanie palenia, nie oferując swojemu organizmowi nic w zamian, żadnej zastępczej formy relaksacji, kieruje się fizjologicznie w kierunku kumulacji napięcia, które prędzej czy później może zamanifestować się jako skok ciśnienia tętniczego, który może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Pamiętajcie zatem o tym, aby osoby rzucające palenie wspierać w nabywaniu nowych umiejętności relaksacyjnych. Dla wielu z nich może to być trening oddechowy, gdyż paradoksalnie w pewnym sensie mają one za sobą na tym polu dobry trening. To może zapobiec sytuacjom jakie zdarzają się w szpitalnych izbach przyjęć, kiedy cierpiący z powodu bólu zawałowego pacjent pyta lekarza: „Jak to możliwe. Przecież dwa miesiące temu rzuciłem palenie. Rodzina tak mnie namawiała, że się poddałem.” No właśnie. Oddał taki pacjent bez wątpienia szkodliwy w całościowym bilansie sposób na „wywentylownie” napięć psychicznych, ale nie zastąpił go niczym innym.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Kreatyna a układ krążenia

Wielu pacjentów, i tych młodszych i tych starszych np. po zawałach serca czy z nadciśnieni…