Home Wiadomości Nowy lek w niewydolności serca

Nowy lek w niewydolności serca

Leczenie niewydolności serca, dodatkowo uwarunkowane etiologią schorzenia, to działania obejmujące wiele aspektów życia pacjentów. Oczywiście farmakoterapia to jeden z nich,

Niestety w tym obszarze postęp jaki dokonał się chociażby w odniesieniu do leków na cukrzycę, czy leków kontrolujących poziom cholesterolu, nie dotyczył wprost pacjentów z niewydolnością serca.

Ale jest nowy lek, dostępny także w Polsce, którego zastosowanie istotnie poprawia jakość życia pacjentów z niewydolnością serca i rokowanie. Ten lek to preparat dwóch cząsteczek: sakubitrylu i walsartanu.

Jest to połączenie leku obecnego już na rynku jakim jest walsartan z zupełnie nowym preparatem – sakubitrylem, który jest prolekiem (czyli dopiero w naszym organizmie przekształca się w czynny lek). Ten czynny lek jest substancją, która blokuje obecny m.in. w nerkach enzym, który rozkłada powstające naturalnie substancje rozszerzające naczynia krwionośne i sprzyjające wydalaniu wody z organizmu. I to właśnie te efekty stanowią o skuteczności leku w terapii pacjentów z niewydolnością serca.

Jego włączenie do leczenia pozwala m.in. na odstawienie klasycznych leków moczopędnych, które niektórych pacjentów przyprawiają o ból głowy powodują nagłe i silne parcie na mocz. Takie działanie powoduje, że niektórzy pacjenci rezygnują z ich stosowania, albo stosują się nieregularnie, rezygnując na przykład z ich przyjmowania w dzień, kiedy wybierają się po większe zakupy.

Największe do tej pory przeprowadzone badanie kliniczne potwierdziło, że stosowanie tego leku w porównaniu do klasycznego inhibitora konwertazy angiotensyny enalaprilu, redukowało śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz konieczność hospitalizacji z powodu zaostrzenia niewydolności serca o 20%.

Nowy lek jest eliminowany z organizmu zarówno przez nerki, jak i wątrobę (mniej więcej po połowie w przypadku sakubitrylu, a w większej części przez wątrobę w przypadku walsartanu). Stosowanie leku jest zatem przeciwwskazane przy istotnej niewydolności nerek (kiedy eGFR spada poniżej 30 mL/min/1.73 m2), przy poziomie potasu powyżej 5.2mmol/l, czy u pacjentów, u których wcześniejsze stosowanie preparatów z grupy inhibitorów konwertazy powodowało obrzęk naczynioruchowy. Stosowanie leku jest też ograniczone innymi okolicznościami, jak np. zbyt niskie ciśnienie skurczowe (poniżej 100mHg) lub zbyt wysoki puls.

Nowy lek jest w preparatach o 3 różnych dawkach, które wprowadza się stopniowo. Niestety barierą w jego stosowaniu jest cena – to kilkaset złotych miesięcznie. Należy jednak liczyć, że lek może otrzymać wskazania refundacyjne.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Zaburzenia rytmu serca u pacjentów po COVID-19

prof. dr hab. n. med Andrzej Przybylski, prof. dr hab. n. med Marcin Grabowski …