Home Nadciśnienie Porady Guzki tarczycy

Guzki tarczycy

Witajcie.

Jak pisaliśmy wielokrotnie niestety w życiu jest tak, że jeśli chorujemy z powodów kardiologicznych, to inne choroby nas omijają.

Dość często w praktyce klinicznej u pacjentów kardiologicznych pojawiają się problemy endokrynologiczne takie jak cukrzyca albo choroby tarczycy.

Kilka informacji na temat cukrzycy możecie znaleźć tutaj. Z kolei o tarczycy znajdziecie informacje tu.

Dziś z kolei chcemy napisać Wam kilka słów o guzkach tarczycy.

Kiedy słyszymy hasło „guzek tarczycy” pojawiają się skojarzenia zdecydowanie negatywne. Zaczynamy myśleć o chorobie nowotworowej.

Guzek w tarczycy to z definicji ogniskowe zaburzenie budowy gruczołu tarczowego, które dotyczy około 5 do 10% osób populacji ogólnej. W populacji osób osób po 60 rż  występuje nawet u 50-67% osób.

Ich wykrywalność w ostatnich latach wzrosła podobnie jak wykrywalność nadciśnienia tętniczego, ze względu na łatwiejszy dostęp do diagnostyki.

Ale rzecz najważniejsza. Guzki w tarczycy w 95% przypadków są zmianami łagodnymi! Tylko 5 % spośród wszystkich wykrywalnych guzków to zmiany złośliwe, bez względu na to, czy u pacjenta jest jeden guzek czy więcej (czyli nie ma potrzeby martwić się, że jeśli mamy więcej niż jeden guzek to ryzyko złośliwego nowotworu rośnie).

Co robić jeśli zostanie u nas zdiagnozowany guzek tarczycy?

Wszystko zależy od kontekstu klinicznego i obrazu ultrasonograficznego, czyli USG. Z reguły guzki tarczycy o średnicy co najmniej 1 cm, wymagają badania patomorfologicznego. Czyli wykonani biopsji cienkoigłowej (pobrania materiału specjalną igłą pod kontrolą usg) oraz oceny preparatu pod mikroskopem.

Sama biopsja tarczycy to zabieg bezpieczny, gdyż dzięki kontroli USG jest precyzyjny. Tak jak w każdym zabiegu tego typu samemu nakłuwaniu skóry może towarzyszyć niewielki ból (ładniej w materiałach medycznych określa się to jako „dyskomfort” – tak to rzeczywiście ładniej brzmi niż „ból”). W zasadzie można to porównać do nakłucia przy pobieraniu krwi. Zabieg trwa kilka sekund i po jego wykonaniu można wrócić do codziennych obowiązków. I co ważne – przed jego wykonaniem nie trzeba być na czczo!

Z kardiologicznego punktu widzenia ważne są leki jakie pacjent kardiologiczny stosuje. zwłaszcza chodzi o leki przeciwzakrzepowe. Tarczyca jest bardzo dobrze unaczyniona, stąd raczej wskazane jest odstawienie takich leków jak kwas acetylosalicylowy, warfaryna, heparyna, dabigatran, klopidogrel czy tikogrelor. Jeśli są przeciwwskazania do odstawienia tych leków i muszą być stosowane, są różne opcje – albo ich odstawienie i włączenie heparyny drobnocząsteczkowej, albo kontynuowanie stosowania tych leków i wykonywanie badania przy uwzględnieniu ryzyka krwawień.

Dalsze postępowanie zależy od wyniku badania materiału. Jeśli wynik jest pozytywny w kierunku nowotworu pacjent jest kierowany na zabieg chirurgiczny i dalsze leczenie. Jeśli wynik jest ujemny, nie ma nowotworu, najczęściej zaleca się kontrolowanie tarczycy badaniem usg raz na rok.

Zawsze po stwierdzeniu obecności guzka albo guzków tarczycy należy wykonać badania biochemiczne krwi oceniające funkcję tarczycy. Należy do nich oznaczenie poziomu TSH, fT3, fT4.

Proszę pamiętać, że guzki  tarczycy nie oznaczają, że gruczoł funkcjonuje nieprawidłowo. Jeśli wyniki są prawidłowe, nie stosuje się żadnego leczenia farmakologicznego.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …