Home Nadciśnienie Objawy Zmęczenie – co dalej?

Zmęczenie – co dalej?

Zmęczenie to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Pacjenci często przy tym zaczynają od poszukiwania przyczyny przewlekłego zmęczenia u endokrynologa ponieważ uważają, że może być to związane z problemami tarczycowymi. I istotnie, w tym obszarze jest wiele zaburzeń, które mogą odpowiadać za przewlekłe zmęczenie.

Zmęczenie, zwłaszcza przewlekłe jest bardzo charakterysytycznym objawem chorób tarczycy, szczególnie zbyt słabej pracy tarczycy czyli niedoczynności tarczycy. Dzieje się tak dlatego, że następuje wówczas obniżenie wytwarzania energii przez nasz ogranizm, nasz metabolizm zdecydowanie zwalnia. Aby potwierdzić czy rzeczywiście przyczyną odczuwanego zmęczenia jest niedoczynność tarczycy tak naprawdę przede wszystkim należy wykonać oznaczenie poziomu TSH.

Należy jednak pamiętać, że diagnostyka zmęczenia jest bardzo szerokim problemem zdrowotnym i może każdorazowo być związana z innym problemem internistycznym lub po prostu ze złym trybem życia.

Bardzo ważne są najprostsze rzeczy czyli: ile czasu spędzamy w pracy, kiedy byliśmy ostatnio na urlopie, czy przesypiamy wystarczającą ilość godzin snu, czy zjadamy odpowiednią ilość posiłków w ciągu doby ( są osoby które potrafią zjeść tylko dwa posiłki dziennie z uwagi na natłok obowiązków), czy posiłki które spożywamy są dobrej jakości. Niezwykle ważna jest również informacja czy w naszym życiu codziennym towarzyszy nam duża dawka stresu, który potrafi bardzo wyczerpać nasz ogranizm. Bardzo ważnym elementem oceniającym nasz stan zdrowia ( ogromnie wpływający na nasze samopoczucie) jest również ocena ciężaru ciała – czy jest prawidłowa, czy ostatnio nie przytyliśmy lub odwrotnie, czy nasz ciężar ciała nie uległ niezamierzonej redukcji. Kiedy ostatnio wykonywaliśmy jakiekolwiek badania podstawowe z krwi.

O te wszystkie rzeczy powinien zapytać lekarz do którego zgłosimy się z prośbą o pomoc.

Jeżeli tryb życia nie stanowi wystarczającego wyjaśnienia samopoczucia, należy odpowiednio przeprowadzić wywiad celem ustalenia innej możliwej przyczyny oraz zleci odpowiednie badania.

Bardzo często przyczyną zmęczenia może być niedóbr witaminy D. Może temu towarzyszyć m.in. spadek odporności organizmu, bóle stawowo- mięśniowe, wzmożona potliwość. W Polsce, z uwagi na klimat, tak naprawdę wszyscy powinniśmy przyjmować preparat witaminy D, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Możemy zbadać jej poziom w surowicy i na tej podstawie dobrać odpowiednią dawkę leku , by jak najszybciej i najskuteczniej wyrównać jej niedobór.

Pamiętajmy także o innych witaminach niezbędnych dla naszego dobrego samoczucia. Niedobór witaminy C, witaminy B 12, kwasu foliowego, witamin z grupy B przede wszystkim objawia się zmęczeniem.
Bardzo często przyczyną przewlekłego zmęczenia u kobiet może być niedobór żelaza, szczególnie gdy w wywiadzie są obfite krwawienia miesięczne. Trudno wówczas uzupełnić z pokarmem narastającego przez miesiące i lata niedoboru żelaza w naszym organizmie. Wszyscy pamiętamy, że niedobór żelaza może powodować niedokrwistość – jest to jednak objawy występujący dopiero w bardzo zaawansowanym niedoborze żelaza. Zdecydowanie wsześniej pojawi się zmęczenie i np. wypadanie włosów. Zmęczenie może być również objawem nietolernacji pokarmowych lub schorzeń kardiologicznych.

Z kardiologicznego punktu widzenia szczególnie istotna jest niewydolność serca, która zwłaszcza na samym początku swojego przebiegu może manifestować się stałym uczuciem zmęczenia. I niekoniecznie może chodzić o niewydolność serca związaną z uszkodzeniem funkcji skurczowej mięśnia sercowego. Może to być tzw. niewydolność serca z prawidłową frakcją wyrzutową przebiegająca natomiast z zaburzeniem napełniania serca z powodu nieleczonego wieloletniego nadciśnienia tętniczego. Inną kardiologiczną przyczyną zmęczenia może być właśnie niewyrównane nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza takie, które utrzymuje się latami i prowadzi również np. do uszkodzenia funkcji nerek. To właśnie przewlekła niewydolność nerek może być kolejną przyczyną odpowiadającą za przewlekłe zmęczenie.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Mam niskie ciśnienie – co dalej?

Dość często pacjenci zwracają się zaniepokojeni z pytaniem, co się dzieje bo mają niskie c…