Alkohol

Na temat alkoholu wiele napisano. Potocznie utrwalone jest przekonanie, że małe ilości alkoholu nie szkodzą, mało tego, że mają nawet umiarkowanie korzystny wpływ na zdrowie.

Faktycznie jednak, mimo że niektóre publikacje wskazują na taki aspekt, zalecamy aby z alkoholu po prostu zrezygnować, a pewno aby nie podejmować tzw. spożywania umiarkowanych ilości alkoholu i nie ulegania stereotypom, że działają one ochronnie.

Poniżej zachęcamy Was do zapoznania się z niektórymi danymi z raportu Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącego spożycia alkoholu na świecie.

  • na całym świecie alkohol jest spożywany przez 2.3 miliarda ludzi, przy czym w przypadku Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, dotyczy to ponad połowy populacji
  • w przypadku Europy, mimo że od 2010 roku spadło spożycie alkoholu, spożycie alkoholu na głowę jest najwyższe w Europie
  • w przypadku nastolatków, około 27% przyznaje się do picia alkoholu; w Europie jest to 44%; w tej grupie średnie roczne spożycie alkoholu to 6.4 litra rocznie
  • Na świecie najczęściej pije się produkty na bazie czystego alkoholu, piwo to 34.3%, wino 11.7%
  • szacuje się, że globalnie problem z chorobami związanymi z nadużywaniem alkoholu dotyczy 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet

To smutne statystyki, zwłaszcza jeśli uwzględnimy fakt, że problem uzależnienia od alkoholu dotyczy nie tylko samej osoby uzależnionej, ale osób z nią związanych.

Badanie opublikowane wiosną 2018 roku w prestiżowym czasopiśmie medycznym Lancet wskazuje, że istnieje liniowy związek między spożywaniem alkoholu, a całkowitą śmieryelnością.

Możemy te dane ująć następująco. W tabeli widzicie średnie ilości alkoholu spożywane w tygodniu, a pod nimi średnie wartości pokazujące o ile krócej żyje osoba w wieku 40 lat, która spożywa własnie takie ilości alkoholu. Punktem odniesienia jest grupa 40 latków, dla których średnia ilość spożywanego alkoholu mieści się w przedziale od 0 do 100g tygodniowo.

>0-≤100g/tygodniowo
>100-≤200 g
>200-≤350 g
>350 g
       
6 miesięcy
1 do 2 lat
4 do 5 lat

Dane nie pozostawiają wątpliwości – jeśli Twoje średnie tygodniowe spożycie alkoholu przekracza tygodniowo 350g czystego alkoholu, średnia długość życia jest niższa o 4 do 5 lat.

Co więcej, wpływ ten uwzględnia obecność takich czynników ryzyka jak cukrzyca typu 2, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, płeć i wiek.

Amerykańska unia onkologiczna wprost ostrzega przed spożywaniem alkoholu, jako czynnikiem jednoznacznie zwiększającym ryzyko chorób nowotworowych przewodu pokarmowego.

Ok. Zakładamy, że pewnie część tych rzeczy wiecie. Teraz pytani, co zrobić, by coś zmienić. Jak wejść na ścieżkę uwolnienia się od alkoholu w ogóle.

Po pierwsze i w zasadzie ostatnie – konieczna jest zmiana postrzegania alkoholu – to jednak substancja toksyczna, ewidentnie negatywnie wpływająca na nasze zdrowie. Bez tego, nie będzie sukcesu. Zmiana sposobu postrzegania alkoholu, wiąże się już z kolejnymi zmianami – czy będziemy bowiem siedzieć przy obiedzie z rodziną racząc się trucizną? Czy będzie to rozsądne?

Słuchajcie, często w naszych wpisach, staramy się Wam w kontekście danych naukowych, medycznych, pokazać inne oblicze medycyny, medycyny nie tylko zabiegowej, „tabletkowej”, ale także skupionej na profilaktyce. Profilaktyka i podjęcie odpowiednich działań na rzecz swojego zdrowia, zależy od Was. oczywiście system organizacji naszej pracy, odpoczynku, życia, może w większym lub mniejszym stopniu sprzyjać takim zachowaniom. My mamy nadzieję, że nasza prac będzie taką sprzyjająca okolicznością i zainspiruje Was!

zespół Akademii Pacjenta

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…