Home Wiadomości Aktywność fizyczna a demencja

Aktywność fizyczna a demencja

Na łamach naszego portalu staramy się przy każdej okazji podkreślać znaczenie zdrowego stylu życia dla zdrowia; dla utrzymania zdrowia, ale i dla jego poprawy. Medycyna bowiem to nie tylko leczenie farmakologiczne czy zabiegowe, ale profilaktyka.

Profilaktyka to praca. Czasami ciężka praca, która może przynieść niesamowite efekty.

A pojawiają się w tym kontekście ciekawe, nowe dane.

Ostatnio opublikowane badania odnoszą się do czasu trwania aktywności fizycznej w kontekście funkcji poznawczych u osób starszych. I tak okazuje się, że minimalny czas aktywności fizycznej jaki przekłada się na poprawę funkcji poznawczych osób starszych, to 52 godziny w okresie 6 miesięcy. Badania dotyczą populacji osób, których średni wiek wynosił 72 lata.

Analiza 15 tysięcy osób w wieku powyżej 65 roku życia, które obserwowano i oceniano w perspektywie 7 lat wykazała, że po uwzględnieniu dodatkowych czynników (jak choroby, czynniki socjoekonomiczne) osoby biorące udział w takiej aktywności jak czytanie, gra w gry planszowe czy karty, były mniej narażone na rozwój demencji.

Mechanizmy są złożone i trudno je wprost pokazać, ale bez wątpienia znaczenie mają czynniki pośrednie – gry planszowe czy gra w karty oznacza, że pozostajemy w kontakcie z innymi ludźmi – interakcja działa stymulująco; to także okazja do uczenia się i inspirowania.
Takie badania w kontekście zmieniających się warunków naszego życia są przyczynkiem do dyskusji na interesujące tematy, wykraczające zdecydowanie poza medycynę. To pytania o to jak powinniśmy budować nasze społeczeństwo, w oparciu o jakie wartości i zasady; jak zorganizować zasady ekonomiczne funkcjonowania społeczeństwa, jak w tym wszystkim umieścić zasady rywalizacji, przedsiębiorczości, godności człowieka, relacji międzypokoleniowych i ról jakie przyjdzie nam pełnić w świecie, w którym lada moment pracować będziemy obok robotów.

Ale tymczasem wypada zatem seniorom przyjąć inną strategię – po każdej umysłowej łamigłówce, ćwiczenia fizyczne!

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…