Home Wiadomości Dieta wegetariańska a cukrzyca typu 2

Dieta wegetariańska a cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 jest epidemią naszych czasów. Leczenie to leki, owszem. Ale niebagatelną rolę odgrywa także dieta.

Badanie opublikowane w Clinical Nutrition w czerwcu 2018 roku pokazuje jakie korzyści dla pacjentów z cukrzycą typu 2 ma dieta wegatariańska.

Okazało się, że dieta wegetariańska w porównaniu do diety niewegetariańskiej korzystnie wpływa na parametr będący wykładnikiem kontroli efektywności leczenia cukrzycy jakim jest hemoglobina glikowana (w skrócie – im poziom niższy tym lepiej). Korzystny wpływ dotyczy także poziomu glukozy na czczo, cholesterolu LDL czyli tzw. złego cholesterolu, masy ciała i obwodu pasa.

Pamiętajmy, że spośród pacjentów z cukrzycą typu 2 ponad 60% umiera z powodu chorób serca i modyfikacje żywieniowe są podstawą leczenia.

Niestety obserwacje codziennego dnia wskazują, że pacjenci z cukrzycą typu 2 w Polsce w większości przypadków są niestety na bakier z dietą. I niestety nie jest to tylko wina pacjentów. System w niewielkim stopniu stwarza warunki do nabywania, powiedzmy, umiejętności zarządzania swoim talerzem. Do tego potrzebna jest przecież edukacja, utrwalanie wiedzy, monitorowanie postępów „ucznia-pacjenta’. Na szczęście są miejsca w Polsce, gdzie pacjenci mogą uczestniczyć w programach edukacyjnych. Są też stowarzyszenia pacjentów, które same podejmują ten ważny temat.

  • Cukrzyca i rozrusznik serca

    O cukrzycy pisaliśmy na łamach portalu Akademia Pacjenta w tym miejscu, w kontekście choro…
  • Cukrzyca i choroba wieńcowa.

    Istotna informacja dla pacjentów z rozpoznaną chorobą wieńcową oraz współwystępującą cukrz…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…