Home Wiadomości Multiwitaminy i zdrowie.

Multiwitaminy i zdrowie.

Suplementy diety, witaminy i inne cudowne preparaty zalewają rynek zarówno w Polsce jak i na świecie. Np. w USA są przyjmowane przez prawie połowę dorosłej populacji!

Na początku lipca 2018 roku pojawiły się interesujące wyniki badań pochodzące z meta-analizy 18 badań obserwacyjnych (średnio ponad 11 lat obserwacji) obejmujących populację 2 milionów osób dorosłych (średnia wieku wynosiła 57.8).

W skrócie okazało się, że multiwitaminy z żadnym stopniu nie zmniejszają ryzyka zgonu z powodów sercowo-naczyniowych, czyli zawałów serca czy udarów mózgu. Te analizy przeprowadzono z uwzględnieniem klasycznych czynników ryzyka.

Okazuje się zatem, że więcej korzyści w profilaktyce przynosi odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. I tu jest problem – multiwitaminy poza ich zakupem i przyjmowaniem nie wymagają od nas niczego więcej. A zmiana diety i odpowiedni poziom aktywności fizycznej to już praca nad sobą, która nie jest taka prosta.

Dlatego też proponujemy osobom zdrowym – multiwitaminy w kąt, dieta na stół, ciała w ruch!

Oczywiście pamiętajcie, że są sytuacje kliniczne, kiedy stosowanie witamin jest jak najbardziej uzasadnione. Chodzi m.in. o witaminę D czy witaminy z grupy B.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zdalne monitorowanie pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi na przykładzie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autorzy: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, lek. med. …