Home Wiadomości Nadciśnienie w ciąży a ryzyko sercowo-naczyniowe

Nadciśnienie w ciąży a ryzyko sercowo-naczyniowe

Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest stanem, który choć w zdecydowanej większości przypadków po rozwiązaniu ciąży ustępuje, to jednak stanowi istotny czynnik ryzyka dla tych kobiet w perspektywie ich życia.

Interesującą analizę opublikowano na początku lipca 2018 w „Annals of Internal Medicine”.

Ogólnie ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego u kobiet, które w okresie ciąży miały nadciśnienie, jest dwukrotnie wyższe niż u kobiet z prawidłowym ciśnieniem tętniczym w czasie ciąży.

Ponadto o 70% większe jest u nich ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i o 33% wyższe ryzyko wystąpienia hipercholesterolemii (oczywiście po uwzględnieniu innych czynników ryzyka jak masa ciała, wywiad rodzinny czy palenie tytoniu).

Dane kliniczne na ten temat pochodzą m.in. z badania Nurses’ Health Study, które obejmowało 58 671 kobiet, które w ciąży na przestrzeni lat 1964 do 2008.

W rzeczywistości oznacza to, że średni o rzecz ujmując u kobiet, u których nadciśnienie występowało w okresie ciąży, nadciśnienie pojawia się ok. 45 roku życia, w porównaniu do kobiet, u których w czasie ciąży nie było nadciśnienia – u tych nadciśnienie pojawia się ok. 50 roku życia. [wydaje się, że te 5 lat to niewiele, ale oznacza to 5 lat życia w nadciśnieniem i wszystkimi jego konsekwencjami].

Cóż, oznacza to, że takie pacjentki powinny naprawdę prowadzić zdrowy styl życia. To najbardziej efektywny sposób redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…