Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Porady Jak pielęgnować miejsce po implantacji rozrusznika?

Jak pielęgnować miejsce po implantacji rozrusznika?

Wielu pacjentów, którym implantowano rozrusznik serca, podobnie jak i ich rodziny, jest zaskoczonych tym, że pacjenci są wypisywani ze szpitala względnie szybko, na następny dzień po zabiegu i to często z opatrunkiem w miejscu, w którym implantowano rozrusznik serca.

Jak dobrze wiecie, rozruszniki serca z reguły są implantowane po lewej stronie klatki piersiowej, pod obojczykiem. Jeśli lekarzowi wykonującemu zabieg sprzyjać będzie szczęście (dosłownie i w przenośni bowiem znaczenie dla wykonywania zabiegu znaczenie ma anatomia naczyń) i uda się nakłuć żyłę ramienną i przez tę żyłę wprowadzić elektrodę i ostatecznie implantować rozrusznik, nie jest konieczne nawet prześwietlanie klatki piersiowej.

Kiedy po implantacji rozrusznika serca konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg klatki piersiowej? Zawsze kiedy w trakcie zabiegu warunki anatomiczne są trudne i jedynym sposobem na wprowadzenia elektrody do serca jest nakłucie żyły podobojczykowej, istnieje ryzyko przypadkowego nakłucia płuca i doprowadzenia do tzw. odmy opłucnowej. Stąd też, za każdym razem kiedy nakłuwana jest żyła podobojczykowa, konieczne jest wykonanie kontrolnego zdjęcia klatki piersiowej.

Nawet jeśli konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej (oczywiście jeśli nie ma innych przeciwwskazań medycznych) hospitalizacja po implantacji rozrusznika jest krótka. I pacjenci wychodzą do domu z opatrunkiem nad rozrusznikiem. I co wtedy robić?

Po pierwsze nie wolno panikować. Naprawdę nie dzieje się nic złego i pacjent może spokojnie wyjść ze szpitala.

Po drugie. Rana nad rozrusznikiem goi się szybko i już po kilku dniach będzie wyglądać jak dobrze zagojona blizna. Jedyne co trzeba robić to zmieniać opatrunek nad raną przez pierwsze dwa dni.

Nie ma także przeciwwskazań do brania prysznica – właśnie, najlepiej przez pierwsze kilka dni brać prysznic, ale w taki sposób by nie kierować strumienia wody bezpośrednio na miejsce implantacji.  Taki prysznic można wziąć po pięciu dniach od zabiegu o ile nie zauważysz nic niepokojącego w ranie, ani w jej okolicach.

Kolejna sprawa – bardzo ważne jest to, aby okolicę rany utrzymywać w czystości i aby okolica ta była sucha.

Najważniejsze jest to, aby w każdej sytuacji kiedy zauważysz coś niepokojącego, zgłosić się do ośrodka, w którym implantowano urządzenie.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zaburzenia snu i melatonina

Sen bez wątpienia to ważny element naszego życia. Tak naturalny i potrzebny jak oddech, wo…