Home Bez kategorii ACE inhibitory

ACE inhibitory

Leki z grupy ACE-inhibitorów, to szeroka klasa leków wykorzystywanych w kardiologii w leczeniu takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca czy przebyty zawał serca.

Jak działają leki?

Leki te poprzez hamowanie działania enzymu, który przekształca w naszym organizmie substancje, których efektem końcowym jest skurcz naczyń w kłębuszkach nerkowych nerek, czego efektem jest podniesienie ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego o lekach tych mówimy, że są inhibitorami. Ich korzystne efekty powodują, że są stosowane w leczeniu takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, w tym niewydolność serca po zawale serca.

Działania uboczne ACE-inhibitorów.

Pełne informacje na temat potencjalnych działań ubocznych leków z tej grupy można odnaleźć w ulotkach poszczególnych preparatów. Tutaj chcemy zwrócić uwagę na kilka z nich, dość częstych, wraz z praktycznymi uwagami, jak sobie z nimi radzić.

Kaszel – suchy kaszel może występować nawet u kilkunastu procent pacjentów stosujących te leki. Czasami nie jest to kaszel, ale uczucie drapania w gardle, które powoduje że pacjent szuka pomocy u laryngologa. Sposobem na ten problem jest po prostu odstawienie leku i zastąpienie go innym lekiem, najczęściej z grupy sartanów. O ile kaszel rzeczywiście jest związany z ACE-inhibitorem, objawy powinny ustąpić do 4 tygodni.

Jeśli paliłeś kiedykolwiek papierosy, a stosujesz teraz leki na nadciśnienie m.in. ACE-inhibitory i pojawia się kaszel, koniecznie poddaj się badaniu u laryngologa. Kaszel może być objawem choroby nowotworowej po paleniu tytoniu!

Hipotonia, czyli niskie wartości ciśnienia tętniczego – są oczywiście definicje hipotonii, które przyjmują sztywno punkt odcięcia na poziomie 90mmHg ciśnienia skurczowego, niemniej granice te mają charakter indywidualny. Są osoby, dla których w czasie leczenia wartości ciśnienia tętniczego na poziomie 110mmHg wiążą się już na tyle z gorszym samopoczuciem, że muszą redukować dawkę leków lub je odstawiać (zdarza się tak w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym, które przez wiele lat nieświadome choroby, miały bardzo wysokie wartości ciśnienia krwi i po prostu przyzwyczaiły się do 'funkcjonowania’ z wysokimi wartościami ciśnienia tętniczego).

Jeśli niskie wartości ciśnienia tętniczego (skurczowe ciśnienie ok. 90mmHg) są bezobjawowe, nie jest konieczna korekta leczenia. Jeśli jednak wartościom tym towarzyszą zawroty głowy, które pojawiają się w trakcie aktywności, konieczne może być skorygowanie dawki leku lub odstawienie/korekta dawek innych stosowanych leków.

Zanim leki z tej grupy zostaną włączone powinny być przeprowadzone badania biochemiczne w celu oznaczenia poziomu funkcji nerek. Niewydolność nerek oceniana na podstawie oznaczenia poziomu kreatyniny i jej pochodnej czyli poziomu filtracji kłębuszkowej eGFR. Przy poziomie eGFR poniżej 20 ml/min/1.72m2 stosowanie tych leków jest przeciwwskazane, podobnie jeśli poziom potasu przekracza 5.5mmol/l. Te wartości traktujemy także jako wartości krytyczne i progowe w trakcie terapii – jeśli takie będą parametry konieczne jest odstawienie tych leków.

I praktyczna rada – jeśli masz nadciśnienie tętnicze, nie masz niewydolności nerek i ogólnie nie masz innych problemów zdrowotnych (np. cukrzyca typu 2) i stosujesz preparat ACE-inhibitora, wystarczy jak wykonasz takie badania krwi jeden raz w roku. Z kolei jeśli pacjent jest osobą w wieku powyżej 75 lat, lub współwystępuje u niego cukrzyca typu 2 lub niewydolność serca lub umiarkowana niewydolność nerek, badania parametrów nerkowych i poziomu potasu powinny być wykonywane częściej, np. dwa razy do roku.

Jeśli ktoś z Waszych rodziców, osoba w zaawansowanym wieku stosuje ACE-inhibitory, zwróć proszę uwagę na to, czy nie przyjmuje za dużo leków przeciwbólowych. Leki te, zwłaszcza niesterydowe leki przeciwzapalne stosowane w dużych dawkach, mogą wzmagać tzw. efekt nefrotoksyczny, czyli prowadzą szybko do zaostrzenia niewydolności nerek co objawia się m.in. wzrostem poziomu potasu we krwi. Niestety jest to dość częsta przyczyna hospitalizacji pacjentów w wieku podeszły, którzy z powodu dolegliwości bólowych stawów nadużywają różnych leków przeciwbólowych.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Święty Gral i aspiryna

W przeszłości kilka razy poruszaliśmy na łamach Akademii Pacjenta kwestię stosowania aspir…