Home Wiadomości Samochód elektryczny a rozruszniki serca

Samochód elektryczny a rozruszniki serca

Póki co problem nie jest powszechny. Samochody elektryczne nie zalewają rynku motoryzacyjnego w Polsce, ale kto wie jak potoczy się sytuacja zwłaszcza, że wg niektórych ocen to przyszłość rynku motoryzacyjnego. I jak poradzimy sobie jako pacjenci w urządzeniami wszczepionymi do serca? Czy to będzie bezpieczne?

Samochód elektryczny w czasie ładowania emituje pole elektromagnetyczne, które potencjalnie może mieć znaczenie dla funkcjonowania wszczepialnych urządzeń.

Lekarz Carsten Lennerz z German Heart Centre of the Technical University of Munich w Niemczech nadzorował badanie, w trakcie którego 108 pacjentów z implantowanymi urządzeniami poddano ekspozycji na pole elektromagnetyczne samochodu w różnych sytuacjach. Najpierw pacjenci siedzieli na przednim krześle w trakcie ładowania pojazdu, następnie sami podłączali samochód do ładowarek i wreszcie jeździli samochodem w ruchu miejskim. Okazało się, że w żadnej z tych sytuacji nie odnotowano interferencji pola elektromagnetycznego samochodu z urządzeniami pacjentów.

W badaniu oceniano pacjentów z wszystkimi dostępnymi na rynku urządzeniami wszczepialnymi. Natomiast jeśli chodzi o samochody testowane, były nimi modele BMW i3, Nissan Leaf, Tesla model S 85 oraz Volkswagen e-up.

No to cóż. Kolejny problem mamy z głowy (z przymrużeniem oka!)

  • Kardiolożka o matchy

    Co to jest macha? Matcha to rodzaj japońskiej zielonej herbaty specjalnego gatunku o nazwi…
  • Cukrzyca i ortopeda

    Dlaczego 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy? 14 listopada obchodzony jes…
  • Aplikacja PatientApp

    Pierwszy pacjent w Polsce otrzymał dziś smartfonową aplikację firmy BIOTRONIK umożliwiając…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Kardiolożka o matchy

Co to jest macha? Matcha to rodzaj japońskiej zielonej herbaty specjalnego gatunku o nazwi…