Home Wiadomości Ryzyko sercowo-naczyniowe a ćwiczenie jogi.

Ryzyko sercowo-naczyniowe a ćwiczenie jogi.

Interesujące wyniki badań opublikowano 7 lutego w czasopiśmie  Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports.

W badaniu analizowano jak zmienią się poziom prozapalnych czynników uwalnianych przez tkankę tłuszczową u pacjentów z granicznymi wartościami ciśnienia tętniczego oraz zespołem metabolicznym definiowanym jako współwystępowanie trzech z następujących czynników: otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, podniesiony poziom triglicerydów, niski poziom cholesterolu HDL. Zespół metaboliczny to poważny problem zdrowotny ze względu na wpływ na ryzyko wystąpienia cukrzycy, udaru mózgu lub zawału serca.

Projekt badania był prosty – pacjentów z zespołem metabolicznym podzielono losowo na dwie grupy, z których jedna przez rok brała udział w zajęciach jogi, które odbywały się 3 razy w tygodniu po godzinę. O ile na początku obserwacji dwóch grup nie było istotnych statystycznie różnic w profilu biochemicznym między nimi, o tyle po roku czasu w grupie jogi, średnie stężenie leptyny, chemeryny oraz inhibitora aktywatora plazminogenu (PAI-1) [czyli czynników prozapapnych] spadła w grupie jogi o odpowiednio 27%, 7% i 14%, a w grupie kontrolnej zaobserwowano wzrost odpowiednio o 9%, 14% i 21%.
I choć nie jest opisany mechanizm wpływu jogi na te parametry, badanie bez wątpienia zwraca uwagę na dwa obszary.
Jeden to otyłość i jej następstwa zdrowotne, które są bezdyskusyjne. Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa to w zasadzie czynny hormonalnie organ, przy czym wydzielane przez nią substancje mają charakter zdecydowanie „pro-chorobowy”.
Druga rzecz to aktywność fizyczna, która pomaga nam utrzymać dobrą kondycję i stan zdrowia, ewentualnie pomaga nam redukować ilość tkanki tłuszczowej.
Zatem kolejny raz potwierdza się, że podstawą do zachowania zdrowia jest dobra dieta i aktywność fizyczna.
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…