Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Porady Podpowiedzi dla rodziny seniora po implantacji rozrusznika? cz. 2

Podpowiedzi dla rodziny seniora po implantacji rozrusznika? cz. 2

Ten wpis jest kontynuacją wpisu o seniorach z rozrusznikami. Zobacz tutaj.

Kilka prostych rad!

W większości przypadku dziś w Polsce, konieczne jest przywożenie pacjentów do ośrodków kontroli stymulatorów. Jest to utrudnienie nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzin, zwłaszcza jeśli pacjent nie jest w stanie sam dotrzeć do przychodni. Mamy nadzieje, że najbliższe lata przyniosą pozytywne zmiany w tym obszarze.

  1. Książeczka kontroli. Każdy pacjent po implantacji urządzenia otrzymuje książeczkę, w którą lekarze wpisują podstawowe dane o stymulatorze, także przy każdej kontroli urządzenia. Proszę przypominać seniorom o zabieraniu tej książeczki ze sobą. Warto też porozmawiać z seniorami ta temat tego jak rozumieją działanie rozrusznika i jakie są ich w związku z tym obawy. [kiedyś zgłosiła się pacjentka, Pani ok. 75 lat, która po implantacji rozrusznika praktycznie nie używała lewej ręki – bała się, że jakiekolwiek ruchy lewej ręki mogą wpłynąć na działanie rozrusznika].
  2. Ułatwienia w domu. Z naszych doświadczeń wynika, że wiele osób nie zwraca uwagi na bardzo proste rzeczy mogące potencjalnie ułatwić życie osobom starszym. Chodzi m.in. o organizację mieszkania czy domu – zlikwidowania progów między pokojami, czy usunięcie wanny i zrobienie na jej miejscu prysznica. Wiele starszych osób wspomina o tym, jakim wielkim kłopotem jest dla nich wzięcie prysznica. Warto także pomóc osobom starszym w takim zorganizowaniu dokumentacji medycznej, aby wszystkie rzeczy były w jednym miejscu.
  3. Pudełko na leki. Często osoby starsze przychodzą do poradni kardiologicznej dosłownie z workiem leków, z którego wyciągają częściowo rozpoczęte, częściowo opisane, opakowania leków. To pokolenie, które nie wyrzuca leków uważając, że szkoda ich, albo nie wolno tego robić, albo że może się przydadzą w przyszłości. Niestety powodować to może, że leki zaczynają się mylić, a z powodu kłopotów z pamięcią, mogą zacząć pomijać jakieś leki, lub stosować leki dublujące się. Także poza zorganizowaniem pudełka na leki stosowane na bieżąco, warto co pewien czas zrobić „przegląd” tego co osoby starsze mają w szafie, i pomóc im pozbyć się leków niepotrzebnych. Te niepotrzebne leki można zanieść do apteki.
  4. Nawadnianie. (Proszę nie mieć za złe, że się powtarzamy, ale jest to naprawdę istotna sprawa). To naprawdę częsty i poważny problem wśród osób starszych. Z wiekiem niestety naturalna potrzeba pragnienia maleje. Bywa, że osoba starsza, stosująca preparaty na nadciśnienie tętnicze, w tym leki moczopędne, zupełnie zapomina o piciu płynów. A to w dłuższej perspektywie czasowej może prowadzić nie tylko np. do niewyrównanych wartości ciśnienia tętniczego, ale także np. niewydolności nerek, zwłaszcza jeśli pojawią się dodatkowe obciążające pacjenta okoliczności, jak infekcja. Wypracowanie nawyku nawadniania bywa trudne. Warto zastanowić się jaki sposób „przypilnować” naszych seniorów. Droga wiedzie po prostu poprzez wypracowywanie nowych nawyków małymi krokami, np. wypijanie porannej herbaty czy kawy nie w małej filiżance, a dużym kubku; wypracowanie nawyku drugiego śniadania, którego elementem jest kubek wody a dodatkiem cytryny; podwieczorek z ciepłą herbatą w kubku; albo postawienie codziennie rano na blacie w kuchni butelki z wodą, tak aby łatwiej było przypominać sobie o nawadnianiu.
Wiele osób kojarzy picie kawy jako nawyk prowadzący do choroby. Takie skojarzenie wynika z tego, że osoby pijące duże ilości kawy, piją najczęściej tylko kawę. Nawet jeśli jest to kilka filiżanek dziennie, to i tak to zbyt mała ilość płynu dla organizmu. Skutkiem długotrwałego nienawodnienia mogą być dolegliwości bólowe głowy, przewlekłe zmęczenie, ale także niewyrównana wartości ciśnienia tętniczego.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zobacz inne nasze wpisy na naszym portalu.

Zapraszamy także na nasze forum.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zaburzenia snu i melatonina

Sen bez wątpienia to ważny element naszego życia. Tak naturalny i potrzebny jak oddech, wo…