Home Nadciśnienie Objawy Dlaczego jest mi duszno?

Dlaczego jest mi duszno?

Duszność, uczucie braku powietrza, jest jedną z częstszych dolegliwości z jakimi lekarze spotykają się w swojej codziennej praktyce. Jest to przy tym objaw niespecyficzny, który może być manifestacją wielu chorób.

Choroby układu oddechowego. Tutaj znajdziemy całą masę jednostek chorobowych. Tą, która dotyka niestety często osób z chorobami serca jest POCHP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc. To choroba układu oddechowego występująca u palaczy tytoniu. Tak, to kolejny przykład choroby wywołanej paleniem tytoniu. Nikotyna oraz inne substancje toksyczne zawarte w papierosach uszkadzają śródbłonek dróg oddechowych – przypomina to trochę niszczenie tętnic wieńcowych i pojawianie się blaszek miażdżycowych. Przy czym w płucach dochodzi do zaburzenia dwóch ważnych funkcji – oczyszczania dróg oddechowych przez małe rzęski oraz kurczenia się mięśni gładkich w drogach oddechowych, dzięki czemu proces oddychania jest płynny i może elastycznie dopasowywać się do zapotrzebowania organizmu. W przypadku POCHP częstym objawem jest kaszel oraz właśnie duszność. Duszność, która pojawia się w czasie wysiłku, a w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, występująca w spoczynku.

Choroby układu krążenia. Uczucie braku powietrza w czasie wysiłku może być objawem uszkodzenia serca (niewydolności serca), choroby niedokrwiennej serca (miażdżycy tętnic wieńcowych), zaburzeń rytmu serca (np. bigeminii komorowej). Wysiłkowe uczucie duszności tzw. brak tchu, może być jedynym objawem choroby niedokrwiennej serca. Jeśli tętnice doprowadzające krew do serca są pozwężane, w czasie wysiłku albo zdenerwowania, kiedy akcja serca przyspiesza, ilość krwi dopływającej do serca może być niewystarczająca, i pojawiają się związane z ty objawy – bóle w klatce piersiowej, ale także i duszność. Duszność może być także objawem różnych arytmii serca, np. bigeminii komorowej lub migotania przedsionków. Zaburzenia pracy serca powodują niedostateczny dopływ krwi do mięśnia sercowego, co w sensie przyczynowym, przypomina efekt zwężenia tętnic wieńcowych.

Choroby hematologiczne. W tym przypadku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na niedokrwistość, czyli obniżony poziom hemoglobiny. Hemoglobina jest nośnikiem tlenu w organizmie, a tlen jest podstawowym paliwem każdej komórki w naszym ciele. W sposób oczywisty zatem, jeśli brakuje nośnika tlenu, czyli docelowo komórki nie maja paliwa, pojawiają się objawy niedotlenienia serca, takie same jak przy zmianach miażdżycowych.

Zaburzenia psychiczne. Niestety. Duszność jest jednym z objawów towarzyszących szeregu problemów z zakresu zdrowia psychicznego. Statystycznie rzecz biorąc, najczęstszymi zaburzeniami są zaburzenia lękowe i to właśnie im często towarzyszy duszność. Przy czym znamienne jest to, że duszność w przypadku zaburzeń lękowych, często ma charakter napadowy i spoczynkowy. Tzn., że pacjenci odczuwają duszność w spoczynku, zwłaszcza kiedy są zdenerwowani, a kiedy są czymś zajęcie, albo kiedy pracują, duszności tej zwykle nie odczuwają. Obok klasycznego uczucia braku tchu innym charakterystycznym objawem związanym z dusznością są westchnięcia.

Oczywiście powyższe krótkie streszczenie nie wyczerpuje w żaden sposób całego spektrum jednostek chorobowych, które mogą manifestować się dusznością. Chcemy tylko wskazać Państwu, że czasami diagnozowanie duszności może być trudne, żmudne i długotrwałe. Poza tym sytuacja zawsze komplikuje się m.in. z tego względu, że wiele jednostek chorobowych może współwystępować.

  • Niewydolność serca.

    Niewydolność serca – co to takiego? To określenie obejmujące wiele jednostek chorobo…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Mam niskie ciśnienie – co dalej?

Dość często pacjenci zwracają się zaniepokojeni z pytaniem, co się dzieje bo mają niskie c…