Home Nadciśnienie Porady Jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

W praktyce spotykam się często z pacjentami, którzy w czasie wizyt dzielą się wątpliwościami dotyczącymi pomiarów ciśnienia krwi. Ta wydawałoby się oczywista czynność, może być wykonywana na wiele różnych sposobów, co niesie ze sobą ryzyko błędów pomiarowych.

O samym nadciśnieniu tętniczym możesz poczytać tutaj.

Zdarza się też, że dochodzi do zjawiska błędnego koła samonapędzających się pomiarów, z których każdy kolejny jest inny i często coraz wyższy. Wynika to z tego, że wynik wysoki lub nieprawidłowy napędza niepokój pacjenta, co z kolei generuje przyspieszenie akcji serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

 1. Pamiętajcie Państwo o tym, aby odpowiednio dobrać szerokość mankietu ciśnieniomierza do ramienia. Zdarzają się sytuacje kiedy osoby mają za mały mankiet i wyniki pomiarów są zawyżone. Najlepiej sprawdzić to przy zakupie aparatu do pomiaru ciśnienia tętniczego. Większość z nich ma dołączone informacje na temat tego, jak powinna wyglądać szerokość mankietu.
 2. Pomiarów należy dokonywać rano, 5 minut po obudzeniu się. Powinna to być pierwsza czynność po wstaniu z łóżka. O tych wartościach można powiedzieć, że są miarą skuteczności leczenia. Wykonywanie pomiarów ciśnienia po porannej kawie czy prysznicu jest już mniej miarodajne jako efekt stosowanego leczenia.
 3. Przynajmniej raz w tygodniu dokonajcie pomiaru ciśnienia tętniczego w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Da to wgląd w to, jak wygląda kontrola ciśnienia tętniczego w ciągu doby. Zachęcam także do tego, aby od czasu do czasu wykonać pomiar ciśnienia bezpośrednio po wysiłku fizycznym. I wcale nie musi to być specjalnie zorganizowany wysiłek. Wystarczy jak zmierzycie Państwo ciśnienie krwi np. po szybkim wejściu do domu po schodach lub kilkuminutowych ćwiczeniach.
 4. Zawsze sprawdźcie na którym ramieniu wskazania ciśnieniomierza są większe i na tym ramieniu dokonujcie pomiarów na stałe. Różnice między ramionami do 10-15 mmHg nie są niczym nadzwyczajnym. Jeśli takie pomiary porównawcze nie były wykonane nigdy w gabinecie lekarskim, wykonajcie Państwo taki pomiary samodzielnie w domu.
 5. Zakładaj mankiet ciśnieniomierza co najmniej 2cm ponad zgięcie łokciowe. Zbyt niskie założenie mankietu także skutkuje nieprawidłowymi wynikami pomiarów.
 6. Jeśli wynik pomiaru zaniepokoi Cię (np. będzie bardzo wysoki), nie powtarzaj pomiaru po minucie. Pomiary wykonywane bardzo szybko jeden po drugim mogą być niewiarygodne. Poza tym, może pojawić się efekt, o którym napisaliśmy na początku. Lepiej usiąść, zamknąć na chwilę oczy, spokojnie pooddychać, i powtórzyć pomiar po kilku minutach. Jeśli wynik dalej będzie wysoki, zobacz co możesz zrobić w części skok ciśnienia – co robić?
Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że moje obawy pojawiające się przy podwyższonym ciśnieniu krwi, mogą powodować, że w kolejnych, szybko po sobie wykonywanych pomiarach, ciśnienie tętnicze krwi podnosi się. Pani Zofia, 56 lat

Zobacz też nasz wpis o zespole złamanego serca.

 • Nadciśnienie tętnicze i bakterie

  Od kilku lat rośnie liczba badań poświęconych związkowi między florą bakteryjną jelit, a r…
 • Oporne nadciśnienie tętnicze

  Nadciśnienie tętnicze, które dotyczy niestety około 9 milionów Polaków, nie zawsze jest sk…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …