Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Czy rozrusznik może wypaść?

Czy rozrusznik może wypaść?

Część pacjentów z implantowany rozrusznikiem serca zauważa czasami, że rozrusznik zmienia swoje położenie, jakby przesuwał się w dół. Część z nich boi się, że to coś złego, niebezpiecznego.

I tak, część osób obawia się, czy nie grozi to wypadnięciem urządzenia.

Rozrusznik jest umieszczany przez lekarz w tkance podskórnej; (czasami u osób bardzo szczupłych, albo u osób, u których z powodu różnych trudności wykonuje się ponowne implantacje urządzenia, umieszcza się je nie w tkance podskórnej ale pod mięśniami).

Tkanka podskórna ma to do siebie, że jest elastyczna. Może się rozciągać, jest podatna na modelowanie. Rozrusznik umieszcza się w tzw. loży, która powstaje w tkance łącznej pod skórą w dosłownie poprzez rozpychanie jej palcami. W ten sposób powstaje tzw. loża, w której umieszcza się urządzenie. Zasadą jest także umieszczanie pod rozrusznikiem zawiniętych końcówek elektrod. I choć wszystko razem jest dość lekkie, to siła ciężkości może spowodować, że przesunie się trochę w dół lub w bok. Nie ma to znaczenia dla pracy urządzenia.

Ale jest i twierdząca odpowiedź na pytanie postawione w tytule.

Zdarzają się niestety sytuacje, np. miejscowy stan zapalny, kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry nad rozrusznikiem i przerwania jej ciągłości.

Taka miejscowa infekcja jest wskazaniem do usunięcia rozrusznika oraz zastosowania antybiotykoterapii w oparciu o wynik posiewu z loży stymulatora. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Pamiętaj! Jeśli skóra w okolicy rozrusznika zaczerwieni się, pojawia się miejscowa bolesność albo wyciek płynu z tej okolicy, koniecznie skontaktuj się pilnie z ośrodkiem, w którym implantowano urządzenie!

Czasami mają miejsce sytuacje zaskakujące.

Np. pojawiają się pacjenci, którzy potrafią dosłownie wydłubać rozrusznik albo połączoną z nim elektrodę. Zdarza się tak w przypadku osób z zaawansowanymi problemami poznawczymi, z demencją, albo z zaburzeniami psychiatrycznymi (proszę pamiętać, że takie zaburzenia mogą pojawić się u osób wcześniej zdrowych). Wówczas decyzje odnośnie wymiany i ponownej implantacji urządzenia bywają trudne. Oczywiście olbrzymie znaczenie ma to w jakim stopniu pacjent jest zależny od stymulacji

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zdalne monitorowanie pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi na przykładzie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autorzy: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, lek. med. …