Home Nadciśnienie Objawy Tarczyca i serce.

Tarczyca i serce.

Część z pacjentów z chorobami serca, dodatkowo leczy także choroby tarczycy.

Czasami bywa też tak, że niezdiagnozowane choroby tarczycy powodują objawy ze strony układu krążenia, z którymi pacjent zgłasza się do kardiologa. To co widać na zdjęciu, powiększony gruczoł tarczycowy, nie zawsze występuje.

Jedną z częściej występujących chorób tarczycy jest jej niedoczynność. Niedoczynność tarczycy, niestety podobnie jak większość chorób, przebiega w różny sposób i czasem niejednoznacznie. Generalnie można powiedzieć, że objawy niedoczynności tarczycy przypominają sytuację wyczerpania akumulatorów – tak jakby nasz organizm musiał funkcjonować przy minimalnym poziomie energii, tak jakbyśmy ściągali dane z internetu przy wolnym połączeniu. To sytuacja, kiedy metabolizm i funkcje całego organizmu istotnie zwalniają.

Objawy niedoczynności tarczycy:

  • sucha skóra,
  • zmęczenie,
  • senność,
  • zaburzenia rytmu serca pod postacią zwolnienia częstości jego pracy,
  • wypadanie włosów.

Z kolei nadczynność tarczycy, można porównać do sytuacji, w której organizm funkcjonuje na podwyższonych obrotach. Do objawów nadczynności tarczycy zaliczam m.in. uczucie szybkiego bicia serca czy kołatania serca (zobacz więcej o kołataniach serca), zmniejszenie masy ciała, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego głównie biegunki czy nadpobudliwość. Czasami bywa tak, że jednym z pierwszych objawów nadczynności tarczycy jest migotanie przedsionków, które pojawia się niespodziewanie u osoby w średnim wieku, bez żadnych innych obciążeń zdrowotnych (przeczytaj więcej o migotaniu przedsionków).

Podstawowym badaniem służącym do diagnostyki zaburzeń tarczycy jest oznaczenie we krwi poziomu hormonu tyreotropowego czyli TSH. Dodatkowymi uszczegóławiającymi badaniami biochemicznymi są tzw. wolne frakcje hormonalne, przy czym FT3 i FT4 w przypadku nadczynności tarczycy, a FT4 szczególnie pomocne w wstępnej diagnostyce w kierunku niedoczynności tarczycy. W zdecydowanej większości przypadków sama diagnostyka chorób tarczycy powinna być prowadzona w poradni endokrynologicznej. Konieczne jest bowiem wykonanie badania USG tarczycy oraz innych badań. Cóż, w medycynie bywa jak w życiu – im więcej w las, tym więcej drzew.

Od kilku miesięcy czułem się niespokojny, serce mi waliło, straciłem kilka kilogramów; nie wiedziałem co się ze mną dzieje. Poza tym, że serce waliło mi jak szalone, miałem duszności i bałem się, że zaraz dostanę zawału serca. Byłem bardzo zaskoczony kiedy dowiedziałem się, że te objawy to nadczynność tarczycy. Pan Arkadiusz, 57 lat, pacjent ze zdiagnozowaną nadczynnością tarczycy

Jeśli podoba Ci się artykuł, zobacz ich więcej w naszym serwisie www.akademiapacjenta.pl.

Zapraszamy też na forum.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Mam niskie ciśnienie – co dalej?

Dość często pacjenci zwracają się zaniepokojeni z pytaniem, co się dzieje bo mają niskie c…