Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Porady ICD – „strzeliło” i co dalej?

ICD – „strzeliło” i co dalej?

Kilka uwag poniżej przeznaczonych jest dla pacjentów oraz rodzin pacjentów z implantowanymi urządzeniami typu ICD, czyli kardiowerterami. Tutaj jest krótkie przypomnienie o tym, czym jest kardiowerter.

Z medycznego punktu widzenia jedno wyładowanie nie jest powodem ani do hospitalizacji, ani do pilnej kontroli w poradni kontroli rozruszników serca. Oczywiście im bardziej analizujemy poszczególne sytuacje kliniczne, tym bardziej sytuacja staje się jednak skomplikowana i tym samym zachowanie pacjenta i rodzinny powinno być inne.

Ogólnie proszę przyjąć następującą zasadę: jeśli doświadczycie Państwo kilku interwencji urządzenia, lub jeśli towarzyszyć będą temu takie objawy jak utrata przytomności lub omdlenie, koniecznie należy wezwać karetkę pogotowia.

Jeśli interwencja będzie pojedyncza, i poza nieprzyjemnym odczuciem jakie mu towarzyszy nie pojawiają się inne objawy, należy przerwać jakąkolwiek intensywniejszą aktywność fizyczną, nawodnić odpowiednio organizm, skontrolować ciśnienie tętnicze krwi. Zawsze warto porozmawiać z lokalnym ośrodkiem, w którym implantowano Państwu urządzenie, jak zachować się w takich sytuacjach, tzn. czy możecie Państwo np. zadzwonić do ośrodka i umówić się na wcześniejszą kontrolę.

Dlaczego koniecznie należy skontrolować urządzenie po wyładowaniu?

Generalnie tzw. interwencje urządzenia można podzielić na dwie kategorie – tzw. adekwatne i nieadekwatne. Te pierwsze oznaczają, że urządzenie zadziałało tak jak trzeba, tzn. poprawnie zdiagnozowało arytmię zagrażającą życiu i wykonało prawidłową interwencję, aby przerwać arytmię.

Interwencje nieadekwatne to sytuacje, kiedy urządzenie dokonuje interwencji, czyli wyładowania, ale błędnie interpretuje arytmię – tzn. arytmii może nie być w ogóle, albo arytmia może nie mieć groźnego dla życia charakteru. Jak to jest możliwe, że arytmii nie było w ogóle, a urządzenie zadziałało? Cóż, ICD to urządzenia elektryczne i elektroniczne, i niestety może się zdarzyć, że dokonają niewłaściwej diagnozy ze względu na przykład na zakłócenia na styku elektrody założonej do prawej komory serca, a samego urządzenia. Może się także zdarzyć, że pojawi się względnie niegroźna arytmia, np. migotanie przedsionków, której częstość podobna jest do częstości arytmii groźnej i urządzenie może „mieć problem”, z właściwym zdiagnozowaniem arytmii, reagując na nią jak na arytmię zagrażającą życiu. Takich klinicznych scenariuszy jest wiele, stąd zawsze trzeba dowiedzieć się, co było powodem interwencji urządzenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że większość osób, które mają założone ICD ma uszkodzone serce (ma niewydolność serca) i w związku z tym stosować może tzw. leki odwadniające, które mogą spowodować zaburzenia elektrolitowe. Czasami niski lub wysoki poziom potasu i magnezu mogą sprzyjać występowaniu zaburzeń rytmu serca.

Zwróć także uwagę na okoliczności w jakich doszło do interwencji urządzenia. Czy miało to miejsce w czasie wysiłku fizycznego, w czasie spoczynku, w czasie długiej podróży lub w innych okolicznościach. Takie informacje mogą być przydatne dla lekarza kontrolującego urządzenie.

Czy możliwe jest, że nie poczuję interwencji urządzenia i dowiem się o tym dopiero w czasie kontroli?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. W urządzeniach typu ICD przewidziano kilka typów interwencji, których celem jest przerwanie arytmii. Część z tych interwencji przebiega w taki sposób, że pacjenci mogą nic nie poczuć, albo czują po prostu szybkie uderzenia serca.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zaburzenia snu i melatonina

Sen bez wątpienia to ważny element naszego życia. Tak naturalny i potrzebny jak oddech, wo…