Home Nadciśnienie Porady Aktywność fizyczna zimą. Na co zwrócić uwagę?

Aktywność fizyczna zimą. Na co zwrócić uwagę?

Regularna aktywność fizyczna bez wątpienia ma korzystny wpływ na układ krążenia, także na nasze zdrowie psychiczne. O korzyściach regularnej aktywności fizycznej możecie poczytać tutaj.

Jednak zima to szczególny okres i pamiętając o regularnej aktywności fizycznej koniecznie należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

  1. Jeśli leczysz się z powodu nadciśnienia tętniczego zorientuj się, jak zachowuje się ciśnienie tętnicze zimą. U części pacjentów może dochodzić do wzrostu średnich wartości ciśnienia tętniczego w tym okresie, co może wymagać modyfikacji leczenia.
  2. Jeśli ćwiczysz na zewnątrz koniecznie zorientuj się jaka jest jakość powietrza. Ze względu na zjawisko smogu w wielu miastach, aktywność fizyczna na zewnątrz może być po prostu niebezpieczna. Możesz skorzystać z dostępnych aplikacji lub informacji z portali informacyjnych, które na bieżąco i precyzyjnie podają odpowiednie informacje. Zachowaj także zdrowy rozsądek i popatrz jak wygląda powietrze dookoła Ciebie. Najlepiej, jeśli biegasz w mieście, biegać w godzinach porannych, po wietrznych nocach, które zapewniają dobre przewentylowanie dymów.
  3. Pamiętaj o ochronie skóry – maść natłuszczająca, ochronna na skórę twarzy oraz ciepłe rękawice i czapka. Sam strój może być lżejszy niż stój wyjściowy.
  4. Jeśli jesteś starszą osobą i uprawiasz nordic walking to pamiętaj proszę o odpowiednim obuwiu, tak aby się nie poślizgnąć. Niestety dla starszych osób, złamanie przezkrętarzowe szyjki kości udowej (właśnie takie może wystąpić po takim upadku), to nie tylko kilka tygodni przerwy w aktywności i konieczność rehabilitacji, ale niestety zabieg obciążający dla pacjentów kardiologicznych.
  5. Nawodnienie. Koniecznie należy pamiętać o właściwym nawodnieniu. Paradoksalnie w okresie zimowym możemy odczuwać mniejsze pragnienie. Pamiętaj, że nienawodniony organizm to nie tylko takie objawy jak zmęczenie, zaburzenia koncentracji czy bóle głowy, ale także większe ryzyko wahań ciśnienia tętniczego.
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …