Home Bez kategorii Co to jest zamykanie PFO.

Co to jest zamykanie PFO.

O PFO piszemy tutaj.

Zamykanie PFO polega na wprowadzeniu przez żyłę udową (prawą najczęściej, rzadziej lewą), specjalnej zatyczki, którą lekarze umieszczają dokładnie w miejscu ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Ta zatyczka jest wykonane ze specjalnego stopu metali, który rozkładany jest w sercu trochę jak parasolka. Po jego umieszczeniu, przenikanie jakichkolwiek materiałów zatorowych między krążeniem prawego serca i lewego serca jest niemożliwe, przez co eliminują się istotną przyczynę potencjalnych udarów mózgu.

Jak wygląda zbieg?
Sam zabieg wykonywany jest z reguły w znieczuleniu miejscowym. Po znieczuleniu skóry w okolicy pachwiny prawej lekarze wprowadzają do żyły udowej specjalny wenflon, poprzez który wprowadza jest zatyczka do ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. W trackie zabiegu wykorzystywane jest także przezprzełykowe badanie echokardiograficzne – dzięki temu badaniu możliwe jest bardziej dokładne monitorowanie samego zbiegu oraz umieszczenie tzw. zapinki, czyli parasolki, którą zamknie ubytek. Należy zauważyć, że u części pacjentów po udarach mózgu, dopiero wykonanie przezprzełykowego badania echokardiograficznego ujawnia obecność ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

Sam zabieg cechuje niskie ryzyko powikłań i w przypadku doświadczonych operatorów jest wykonywany w ciągu kilkunastu minut. W Polsce większość zabiegów jest wykonywanych w znieczuleniu miejscowym; w niektórych krajach na świecie, zabieg wykonywany jest w całkowitym znieczuleniu ogólnym.

Czy mam poddać się zabiegowi? Czy są jakieś dowody na jego skuteczność?

Jak najbardziej. W 2017 roku opublikowano wyniki trzech badań klinicznych, które potwierdziły, iż zamykanie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej przynosi korzyści w porównaniu do pacjentów, którzy pozostają na samym leczeniu farmakologicznym. Co ciekawe obserwuje się, że u tych pacjentów po przebytych udarach mózgu, po epizodach tzw TIA, z rozpoznanymi zmianami naczyniopochodnymi w wynikach badania rezonansu ośrodkowego układu nerwowego, wykonanie takiego zabiegu zmniejsza występowanie migrenowych bólów głowy.

 

Jak mam funkcjonować po zabiegu? Są jakieś przeciwwskazania?

Przebycie zabiegu absolutnie nie wiąże się z koniecznością podejmowania jakichś specjalnych ograniczeń. O ile samo miejsce wprowadzenia cewnika do żyły udowej zagoi się prawidłowo, pacjent może z powodzeniem wrócić do codziennej aktywności. Nie ma obaw, że zapinka „wyleci”, przemieści się podczas zmiany pozycji ciała. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby przez okres około trzech miesięcy nie poddawać się badaniom z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.

 

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Święty Gral i aspiryna

W przeszłości kilka razy poruszaliśmy na łamach Akademii Pacjenta kwestię stosowania aspir…