Home Mam stenty Porady Cukrzyca i choroba wieńcowa.

Cukrzyca i choroba wieńcowa.

Istotna informacja dla pacjentów z rozpoznaną chorobą wieńcową oraz współwystępującą cukrzycą.

Pamiętajcie, że jednym z objawów, następstw cukrzycy jest uszkodzenie układu nerwowego, co może powodować uszkodzenie włókien nerwowych odpowiadających za czucie. Istotnym klinicznie następstwem tej sytuacji jest to, że pacjenci z tzw. neuropatią, czyli uszkodzeniem układu nerwowego, mogą mieć zaburzenia czucia.

Te zaburzenia oznaczają nie tylko odczuwanie różnych niespecyficznych dolegliwości ze strony całego ciała (np. swędzenie skóry dłoni, bóle podudzi, bóle stóp), ale także mogą powodować, że pacjenci mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości ze strony układu krążenia. Czyli bóle w klatce piersiowej, które często mogą być manifestacją choroby niedokrwiennej serca, mogą być po prostu przez pacjentów nie odczuwane.

I choć w tym przypadku cały czas poszukuje się nowego standardu diagnostyki i monitorowania pacjentów z cukrzycą i rozpoznaną już chorobą niedokrwienną serca, to wydaje się, iż jednym z sensownych sposobów jest wykonywanie okresowo np. raz w roku, tzw. próby wysiłkowej. O samej próbie wysiłkowej przeczytasz więcej tutaj.

Pamiętaj. Jeśli jesteś po zawale serca lub po by-pasach lub po zabiegu stentowania tętnic wieńcowych i masz cukrzycę, warto zastanowić się nad regularnym/okresowym wykonywaniem próby wysiłkowej.

Pamiętajcie, że sama cukrzyca to nie tylko podniesiony poziom cukry we krwi. To szereg procesów metabolicznych na poziomie wielu komórek organizmu, które w ostateczności zwiększają ryzyko zwału serca czy udaru mózgu.

  • Cukrzyca i rozrusznik serca

    O cukrzycy pisaliśmy na łamach portalu Akademia Pacjenta w tym miejscu, w kontekście choro…
  • Dieta wegetariańska a cukrzyca typu 2

    Cukrzyca typu 2 jest epidemią naszych czasów. Leczenie to leki, owszem. Ale niebagatelną r…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Co z tymi statynami – dlaczego nie straszą nas beta-blokerami?

Gdziekolwiek nie spotykam pacjentów to zawsze w przypadku leczenia zaburzeń lipidowych poj…