Home Wiadomości Światowy dzień serca 2017!

Światowy dzień serca 2017!

Witajcie,

w tym dniu obchodzimy (a jak czytacie wpis z przyszłości, to obchodziliśmy) światowy dzień serca.

Pytanie po co obchodzimy taki dzień? Ile w tym ceremonialnej pustki, której uczestnikami jesteśmy przy okazji wielu przeróżnych uroczystości?

To nieważne! Istotne jest to, że nawet jeśli przy okazji tego wydarzenia kilka osób podejmie dobre decyzje dotyczące stylu życia, zmierzy sobie wreszcie ciśnienie tętnicze diagnozując jego nieprawidłowe wartości, to warto. Pamiętajmy, że zdrowie jest czymś co się wypracowuje codziennie, swoimi zachowaniami. A tutaj zmiany zachodzą powoli i wymagają czasu. I konieczne jest, aby co pewien czas przypominać o tym w przestrzeni publicznej.

Zmiany zachowań społecznych w przestrzeni publicznej zachodzą powoli, ale warto w nie inwestować.

Kiedy dawno temu w Polsce (wielu z Was może już tego nie pamiętać) wprowadzano obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie, opór przeciwko temu był ogromny, wydawało się, że całe lata potrwa zmiana zachowań kierowców. Tymczasem, całkiem w krótkim czasie nastąpiła zmiana zachowań i dziś jest to już tak oczywiste, że mało kto o tym dyskutuje.

Tak samo z kampanią „Światowy Dzień Serca” – wydawać się może, że to banalne, nic nieznaczące wydarzenie, które nikogo nie zainteresuje i nie przyniesie efektów.

Ale jednak; gdzieś tam, w różnych częściach kraju, przychodzą lub nawet 'przechodzą’ obok stoisk ludzie, którzy może własnie tego dnia podejmą decyzję o zmierzeniu sobie ciśnienia tętniczego i zaczną je leczyć, albo  ludzie, którzy podejmą decyzję o tym, że czas zmienić coś w swoim życiu. Dla takich pojedynczych zmian warto świętować taki dzień.

 

 

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…