Home Nadciśnienie Porady Idę do lekarza z nadciśnieniem.

Idę do lekarza z nadciśnieniem.

Czekamy nie raz na poradę u lekarza specjalisty, kardiologa, wiele tygodni czasem miesięcy. Jeśli nie zdecydujemy się na wizytę prywatną lub jeśli nie pracujemy w firmie oferującej dodatkową opiekę medyczną, termin może być odległy. Ale nie to jest przedmiotem tego posta.

Bez względu na to jak długo oczekujemy na wizytę, warto wiedzieć, jak się do niej przygotować. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi, jak się do takiej wizyty przygotować, aby była najbardziej efektywna.

  1. Wyniki badań. Warto zabrać ze sobą wszelkie wyniki badań biochemicznych, albo badań obrazowych, jakimi dysponujemy. Obecnie nie ma w Polsce zunifikowanego systemu informatycznego pozwalającego na swobodny dostęp lekarzy do wyników badań pacjentów. Musimy na to poczekać. Dlatego warto zabrać takie wyniki ze sobą – może to pomóc w ukierunkowaniu diagnozy, może też oszczędzić pacjentowi i lekarzowi czasu, jeśli jakieś badania były już wykonane.
  2. Wyniki pomiarów. Jeśli udajemy się do kardiologa, warto zabrać ze sobą wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego, akcji serca. Najlepiej jeśli towarzyszy im informacja o porze dokonania pomiaru. Warto także zaznaczyć przy pomiarach dodatkowe adnotacje. Np. dotyczące uczucia kołatania serca, bólu głowy, lub innych dolegliwości.
  3. Dokumentacja lekarska. W tym przypadku chodzi np. o karty informacyjne z pobytów w szpitalu. Czasami pacjenci wspominają o pewnych zabiegach operacyjnych, nie potrafiąc siłą rzeczy, przytoczyć pełnych szczegółów. A właśnie te szczegóły mogą mieć znaczenie dla lekarza przy zbieraniu wywiadu. Np. kiedy pacjent mówi, że jest po koronarografii i miał zakładany stent, a nie potrafi powiedzieć ile było stentów, jak wyglądały zmiany w innych naczyniach.
  4. Pytania. Warto zanotować sobie na kartce pytania jakie chcemy zadać lekarzowi. To całkiem normalna sytuacja, kiedy przebieg rozmowy powoduje, że zapominamy o tym, o co chcieliśmy zapytać.
  5. Dolegliwości. Wielu pacjentów udaje się na wizytę tak naprawdę nie zastanawiając się dokładnie nad swoimi dolegliwościami. Np. osoby z tzw. kołataniami serca – nie zwracają uwagi na to, czy kołatania serca są równe czy nierówne, czy występują w jakimkolwiek związku z wysiłkiem czy nie, czy towarzyszą im jakiekolwiek dolegliwości, jak zawroty głowy, nudności, pulsowanie w szyi, czy nie. Nie ma w tym niczego złego. To naturalne, że nie wszyscy z nas podchodzą bardzo metodycznie do pojawiających się u nas jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Jeśli jednak czytacie to i występują u Was jakieś problemy zdrowotne, z jakimi macie udać się do lekarza, to postarajcie się poobserwować je dokładnie, zanotować nawet okoliczności im towarzyszące, porę dnia, to co robiliście przed ich wystąpieniem itd. Im więcej szczegółów tym większe szanse dajecie lekarzom na postawienie diagnozy.

Przebieg rozmowy w gabinecie lekarskim może być bardzo różny. Zawsze spotykają się dwie osoby, dla których z bardzo podstawowych, psychologicznych przyczyn, ta pierwsza rozmowa nie zawsze będzie efektywna. Dlatego, im lepiej przygotowany do niej lekarz, i im lepiej przygotowany do niej pacjent, tym lepiej dla dobra pacjenta.

 

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Triglicerydy – czy mamy je „leczyć”

Przyczynkiem do wpisu na ten temat jest jedna z wizyt z ostatniego tygodnia. Młody człowie…