Home Wiadomości Chrapanie? To nie przelewki!

Chrapanie? To nie przelewki!

Zespół bezdechu sennego i chrapanie, o czym więcej piszemy tutaj, to czynniki, które niestety często są bagatelizowane zarówno przez pacjentów jak i przez lekarzy.

Tymczasem nowe badanie przeprowadzone pod kierunkiem Alexandros N. Vgontzas ze Sleep Research & Treatment Center, Penn State University College of Medicine wykazało, że zespół bezdechu sennego aż trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w perspektywie 10-letniej.

Jeśli pomyślimy o rutynowej ocenie pacjentów, to na myśl przychodzi nam pomiar ciśnienia tętniczego, akcji serca, wywiad lekarski w kierunku różnych dolegliwości, ale rzadko kiedy myślimy o  wywiadzie w kierunku chrapania.

Nawet jeśli wiemy, że my sami, albo ktoś z naszych bliskich chrapie, nie traktujemy tego zbyt poważnie i mamy tendencję raczej do bagatelizowania tego zjawiska. Tymczasem jak pokazuje wiele badań, także i to przytaczane wyżej, chrapanie niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Okazuje się, ze zespół bezdechu sennego nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. A ryzyko to jest tym większe, im młodszy jest pacjent.

Podsumowując – nie bagatelizujmy zjawiska bezdechu sennego – każde takie zaburzenia należy traktować jako poważny objaw, a nie objaw “kosmetyczny”. Tym bardziej, że jego odległe efekty mogą mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Telemonitoring urządzeń wszczepialnych

dr hab. n. med. Mateusz Tajstraprof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski …