Home Wiadomości Bezsenność

Bezsenność

Bezsenność powinna kojarzyć się nam nie tylko z filmami, czy z błahym problemem. Wiele badań potwierdza, że bezsenność m.in. zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia innych zdarzeń sercowo-naczynowych wynikających z nadciśnienia tętniczego.

Zaburzenia snu są następstwem wielu okoliczności, m.in. nieregularnego trybu pracy, przewlekłego stresu, z którym sobie nie potrafimy poradzić, czy nieprawidłowe odżywianie. Warto zwrócić przy tym uwagę, że bezsenność w wielu przypadkach jest kwestią nawyku, który pojawia w sposób niezauważalny dla wielu osób.

Pamiętajmy, że bezsenność czyli trudności w zasypianiu, trudności w utrzymaniu snu i częste wybudzenia w czasie snu, albo wczesne budzenie się bez możliwości ponownego zaśnięcia, mogą współwystępować z takimi chorobami jak zaburzenia depresyjne czy zaburzenia lękowe. Stąd o ile przejściowe trudności ze snem, które można powiązać akurat z przejściowymi napięciami, można potraktować jako część życia, o tyle przedłużające się zaburzenia powinny zawsze być omówione z lekarzem. Przestrzegamy przed stosowaniem bez konsultacji leków czy produktów, które mają charakter preparatów nasennych. Mogą one być skuteczne w krótkotrwałej perspektywie, ale tak naprawdę mogą paradoksalnie pogłębić problem, utrwalając u pacjenta zaburzenia snu.

Problemem z jakim mierzą się m.in. lekarze rodzinni to uzależnienie pacjentów od leków nasennych. Leki te nie tylko są skuteczne przez ograniczony okres czasu, co powoduje, że konieczne staje się stosowanie coraz wyższych dawek, ale jak pokazują niektóre badania, mogą zwiększać ryzyko zgonów z powodów sercowo-naczyniowych czy nawet nowotworów.

Dlatego należy pamiętać, że ich stosowanie musi być krótkotrwałe, a sama bezsenność właściwie diagnozowana i leczona.

W kontekście bezsenności, coraz częściej podnosi się kwestię wpływu pól elektromagnetycznych na ośrodkowy układ nerwowy. Stąd coraz częściej zalecenia, aby maksymalnie ograniczać kontakt z telefonami komórkowymi czy urządzeniami wyposażonymi w Wi-Fi. Ekspozycja na te fale łączona jest nie tylko z problemem bezsenności, ale także z zaburzeniami funkcji poznawczych jak na przykład zaburzeniami koncentracji.

 

  • Kardiolożka o matchy

    Co to jest macha? Matcha to rodzaj japońskiej zielonej herbaty specjalnego gatunku o nazwi…
  • Cukrzyca i ortopeda

    Dlaczego 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy? 14 listopada obchodzony jes…
  • Aplikacja PatientApp

    Pierwszy pacjent w Polsce otrzymał dziś smartfonową aplikację firmy BIOTRONIK umożliwiając…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Kardiolożka o matchy

Co to jest macha? Matcha to rodzaj japońskiej zielonej herbaty specjalnego gatunku o nazwi…