Home Wiadomości Leki przeciwbólowe nie zawsze bezpieczne!

Leki przeciwbólowe nie zawsze bezpieczne!

Dostępność do leków przeciwbólowych w Polsce, podobnie jak w wielu krajach Europy, jest praktycznie nieograniczona. Stacje benzynowe, sklepy – te leki są wszędzie, przez co możemy mieć poczucie, że są bezpieczne.

Do tego dochodzą reklamy i przekazy, które przekonują nas, że nie dość, iż leki te są bezpieczne, to wyrabiają w nas przekonanie, że w wielu sytuacjach możemy i nawet powinniśmy radzić sobie sami, bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą, choć takie zalecenia znajdują się ‘formalnie’ w każdej informacji/reklamie medycznej.

Wiosną br. opublikowano wyniki Danish Cardiac Arrest Registry, w ramach którego analizie poddano dane dotyczące m.in. ponad 28 tysięcy pacjentów, u których doszło do pozaszpitalnego zatrzymania krążenia. W tej grupie ponad 3 tysiące osób w okresie poprzedzającym zatrzymanie krążenia, stosowało niesterydowe leki przeciwbólowe, najczęściej ibuprofen czy diklofenak.

Analiza statystyczna danych wykazała, że stosowanie jakiegokolwiek niesterydowego leku przeciwzapalnego, zwiększała ryzyko zatrzymania krążenia o 31%.

Jeden z autorów tej analizy podkreślił, że w przypadku ibuprofenu, dzienna dawka, której powinni unikać pacjenci, z tym zwłaszcza pacjenci kardiologiczni, nie powinna przekraczać 1200 mg.

Czas na zmianę w podejściu do leków przeciwbólowych jako środków całkowicie bezpiecznych. Oczywiście są sytuacje, kiedy ich stosowanie jest konieczne, czasem wręcz niezbędne. Wówczas jednak powinno odbywać się to po konsultacji z lekarzem, z uwzględnieniem innych opcji leczenia przeciwbólowego.

Inne analizy przeprowadzone na pacjentach z Danii wykazały, że stosowanie tych leków, zwłaszcza u pacjentów z przewlekła chorobą nerek czy reumatoidalnym zapaleniem stawów, może zwiększać ryzyko wystąpienia migotanie przedsionków.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Telemonitoring urządzeń wszczepialnych

dr hab. n. med. Mateusz Tajstraprof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski …