Home Wiadomości Edukacja pacjentów w autobusie?

Edukacja pacjentów w autobusie?

Od kilku tygodni w autobusach miejskiej komunikacji w Rzeszowie, wyświetlane są na ekranach autobusów informacje na temat podstawowej profilaktyki kardiologicznej.

Każdego dnia na ulicach Rzeszowa w autobusach przemieszcza się średnio 30 tysięcy osób. Ludzi w każdym wieku. Podobnie jak większość pasażerów komunikacji publicznej na świecie, do pasażerów dociera szereg przypadkowych informacji, które znajdują się na reklamach umieszczanych w autobusach i na przystankach, ale także wyświetlanych na ekranach telewizyjnych umieszczonych w autobusach. To typowe nośniki reklam i informacji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we współpracy z lekarzami Kliniki Kardiologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie oraz Centrum Medycznego „Medyk”, zdecydowało, aby codzienny „pobyt” tysięcy ludzi w autobusach, wykorzystać do przekazania podstawowych informacji na temat układu krążenia i profilaktyki chorób układ sercowo-naczyniowego.

Jakie informacje znajdują się na planszach?

Na kliku planszach, które wyświetlane są cyklicznie, mieszkańców miasta zachęca się do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego oraz przedstawia się informacje o ich prawidłowych wartościach.

Zachęca się osoby w wieku powyżej 60 lat oceniły rytm swojego serca, to czy jest miarowy. To forma screeningu w kierunku migotania przedsionków.

Pasażerów zachęca się podjęcia i utrzymania regularnej aktywności fizycznej informując, jakie korzyści wynikają z niej w sensie przeżycia.

Na planszach pasażerów zachęca się do zwrócenia uwagi na swoją dietę oraz do zaprzestania palenia tytoniu.

 

Tych kilka planszy wyświetlanych przez kilkanaście sekund, w sensie informacyjnym nie jest żadnym przełomem ani innowacją. Liczy się to, że każdego dnia jest szansa, iż ktoś z pasażerów zainspirowany tym co zobaczy, zmierzy sobie ciśnienie tętnicze, puls, czy zastanowi nad nałogiem rzucenia palenia.

Jeśli dzięki temu uda się zdiagnozować u kogoś nadciśnienie tętnicze czy migotanie przedsionków, możliwe jest uratowanie czyjegoś życia.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…