Home Wiadomości Edukacja pacjentów w autobusie?

Edukacja pacjentów w autobusie?

Od kilku tygodni w autobusach miejskiej komunikacji w Rzeszowie, wyświetlane są na ekranach autobusów informacje na temat podstawowej profilaktyki kardiologicznej.

Każdego dnia na ulicach Rzeszowa w autobusach przemieszcza się średnio 30 tysięcy osób. Ludzi w każdym wieku. Podobnie jak większość pasażerów komunikacji publicznej na świecie, do pasażerów dociera szereg przypadkowych informacji, które znajdują się na reklamach umieszczanych w autobusach i na przystankach, ale także wyświetlanych na ekranach telewizyjnych umieszczonych w autobusach. To typowe nośniki reklam i informacji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we współpracy z lekarzami Kliniki Kardiologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie oraz Centrum Medycznego “Medyk”, zdecydowało, aby codzienny “pobyt” tysięcy ludzi w autobusach, wykorzystać do przekazania podstawowych informacji na temat układu krążenia i profilaktyki chorób układ sercowo-naczyniowego.

Jakie informacje znajdują się na planszach?

Na kliku planszach, które wyświetlane są cyklicznie, mieszkańców miasta zachęca się do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego oraz przedstawia się informacje o ich prawidłowych wartościach.

Zachęca się osoby w wieku powyżej 60 lat oceniły rytm swojego serca, to czy jest miarowy. To forma screeningu w kierunku migotania przedsionków.

Pasażerów zachęca się podjęcia i utrzymania regularnej aktywności fizycznej informując, jakie korzyści wynikają z niej w sensie przeżycia.

Na planszach pasażerów zachęca się do zwrócenia uwagi na swoją dietę oraz do zaprzestania palenia tytoniu.

 

Tych kilka planszy wyświetlanych przez kilkanaście sekund, w sensie informacyjnym nie jest żadnym przełomem ani innowacją. Liczy się to, że każdego dnia jest szansa, iż ktoś z pasażerów zainspirowany tym co zobaczy, zmierzy sobie ciśnienie tętnicze, puls, czy zastanowi nad nałogiem rzucenia palenia.

Jeśli dzięki temu uda się zdiagnozować u kogoś nadciśnienie tętnicze czy migotanie przedsionków, możliwe jest uratowanie czyjegoś życia.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Zaburzenia rytmu serca u pacjentów po COVID-19

prof. dr hab. n. med Andrzej Przybylski, prof. dr hab. n. med Marcin Grabowski …