Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Telemedycyna to bezpieczna przyszłość

Telemedycyna to bezpieczna przyszłość

Nowoczesne implantowane urządzenia do elektroterapii i monitorowania pracy serca wyposażone są w system, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa i poprawia jakość życia pacjenta. Mowa tu o systemie zdalnie monitorującym pracę serca pacjenta.

Co to jest i jak to działa?

Home Monitoring, czyli system, który daje możliwość stałego monitorowania pracy  serca. Pacjent nawet nie musi wychodzić z domu. Urządzenie (zwane Cardio Messengerem) codziennie, najczęściej w nocy, bezprzewodowo połączy się ze wszczepionym stymulatorem serca /kardiowerterem-defibrylatorem lub monitorem rytmu serca, zbierze dane i przekaże je do odpowiedniej placówki. Tam, pracownik odczyta transmisje i będzie mieć pełny wgląd w stan zdrowia pacjenta.

Rys 1.  Cardio Messenger w nocy zbiera i przesyła dane

Rys 2. Schemat działania urządzenia

Wiadomość od Twojego serca
Taki system domowego monitoringu nie tylko służy do zbierania i przesyłania bardzo ważnych informacji wspomnianych powyżej. Zbiera również informacje o samym urządzeniu. Dzięki nim, lekarze mogą na bieżąco kontrolować stan wszczepionego urządzenia i elektrod oraz szybko reagować w momencie pojawienia się nieprawidłowości.

Rys 3. Lekarz monitoruje pracę serca pacjenta

Ponadto Home Monitoring pozwala uniknąć niepotrzebnych terapii, czy monitorować stosowaną farmakoterapię. Dzięki niemu w znacznym stopniu zmniejszamy liczbę hospitalizacji, jesteśmy w stanie bardzo szybko wykryć groźne dla zdrowia arytmie, czy wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie.

Rys 4. Dane na temat Twojego serca może przeczytać tylko Twój lekarz logując się na dedykowanej  temu stronie.

Trzeba jednak pamiętać, że Home Monitoring to nie zdalna karetka pogotowia, która natychmiast po wyczuciu niepokojącego sygnału zareaguje. W razie potrzeby, lekarz monitorujący– natychmiast skontaktuje się z pacjentem . Według badań, codzienne raporty gwarantują poczucie bezpieczeństwa pacjentowi i ułatwiają pracę lekarzowi.

Rys 5. Dzięki systemowi Home Monitoring pacjent może czuć się bezpiecznie

Czy ktoś to sprawdził?

Według danych z lipca 2016 roku, Home Monitoring jest używany w pond 60 krajach przez ponad 180 000 pacjentów. Międzynarodowe badanie dotyczące Home Monitoringu potwierdziły, że ten system działa! Jego największą zaletą jest codzienne raportowanie bez potrzeby angażowania pacjenta. Według badań, Home Monitoring znacząco obniżył śmiertelność (o 50%!) i zredukował ilość hospitalizacji w wyniku nasilenia się niewydolności serca.

Podsumowując 

Home Monitoring nie wymaga od pacjenta wychodzenia z domu, często kłopotliwej i długiej podróży do gabinetu kontroli wszczepionych urządzeń, a lekarz prowadzący ma możliwość codziennej kontroli stanu pacjenta. Po wszczepieniu urządzenia do elektroterapii serca, pacjent może spokojnie wrócić do swoich codziennych zajęć i mieć pewność, że jego stan zdrowia i kondycja implantu są pod kontrolą.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zdalne monitorowanie pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi na przykładzie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autorzy: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, lek. med. …