Cukrzyca

Czy wiesz, że jeśli leczysz nadciśnienie tętnicze, to jesteś w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2?

Dlatego też zaleca się, aby tacy pacjenci, przynajmniej raz na trzy lata, wykonywali badanie w kierunku cukrzycy, jakim jest powszechnie dostępne badanie oceny poziomu glikemii na czczo.

Czym jest cukrzyca?

To choroba, którą zalicza się do tzw. chorób metabolicznych. W jej przebiegu zaburzenia w produkcji lub działaniu insuliny (hormonu regulującego poziom glukozy-cukry w organizmie), powodują długotrwałe podniesienie poziomu glukozy w organizmie. Jak się okazuje taka sytuacja wcale nie pomaga – prowadzić może do uszkodzenia wielu narządów i układów, zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, powikłań dermatologicznych czy niewydolności nerek.

Jeśli zauważysz u siebie: – wzmożone uczucie pragnienia, – zmniejszenie masy ciała, – senność, zmęczenie, – częste oddawanie moczu, – tendencję do powstawania ropnych zmian na skórze to pamiętaj! Są to 'książkowe” objawy cukrzycy i koniecznie powinieneś wykonać badania diagnostyczne.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Jak wspomnieliśmy, badaniem takim jest oznaczenie poziomu glukozy na czczo w osoczu krwi żylnej (czyli musi to być badanie pełnej krwi żylnej).

Jeśli wynik na czczo przekracza 126mg/dl a do tego przypadkowe oznaczenie poziomu glukozy przekracza 200mg/dl, na pewno mamy do czynienia z cukrzycą. Jeśli nie dysponujemy oznaczenie tzw. glukozy przygodnej, to do zdiagnozowania cukrzycy potrzebne są dwa wyniki badani glukozy na czczo przekraczające wartość 126mg/dl.

Czasami w ramach diagnostyki konieczne jest wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Badanie polega na oznaczeniu poziomu glukozy na czczo, następnie wypiciu roztworu 75 g glukozy kupionej w aptece oraz oznaczeniu poziomu glukozy po kolejnych 2 godzinach.

Leczenie.

Leczenie cukrzycy typu 2 sprowadza się do kilku obszarów:

  1. farmakoterapii
  2. stosowania diety
  3. utrzymania odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej
  4. zmiany stylu życia

Niestety zbyt wielu pacjentów ogranicza się jedynie do farmakoterapii, zapominając, że to właśnie nieprawidłowa dieta i skutkująca nią otyłość, sprzyja wystąpieniu cukrzycy. Dla wielu osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą i towarzyszącą otyłością, redukcja masy ciała zależna od diety i aktywności fizycznej, mogą wyrównać poziom cukru i tym samym pacjent unika wczesnego włączenia leków cukrzycowych.

Codzienna aktywność fizyczna lub aktywność fizyczna na poziomie ponad 150 minut tygodniowo  
Przestrzeganie prostych zleceń dietetycznych oraz unikanie pokarmów i płynów zawierających cukry proste
Regularny tryb zycia
  • to wszystko minimalizuje ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Cukrzyca to przykład kolejnej choroby, kiedy to odpowiedni styl życia sprzyja zdrowiu. Nie ma nic łatwiejszego niż zapobieganie. Zobacz jak rozpocząć aktywność fizyczną tutaj.

 

 

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …