Cukrzyca

Czy wiesz, że jeśli leczysz nadciśnienie tętnicze, to jesteś w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2?

Dlatego też zaleca się, aby tacy pacjenci, przynajmniej raz na trzy lata, wykonywali badanie w kierunku cukrzycy, jakim jest powszechnie dostępne badanie oceny poziomu glikemii na czczo.

Czym jest cukrzyca?

To choroba, którą zalicza się do tzw. chorób metabolicznych. W jej przebiegu zaburzenia w produkcji lub działaniu insuliny (hormonu regulującego poziom glukozy-cukry w organizmie), powodują długotrwałe podniesienie poziomu glukozy w organizmie. Jak się okazuje taka sytuacja wcale nie pomaga – prowadzić może do uszkodzenia wielu narządów i układów, zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, powikłań dermatologicznych czy niewydolności nerek.

Jeśli zauważysz u siebie: – wzmożone uczucie pragnienia, – zmniejszenie masy ciała, – senność, zmęczenie, – częste oddawanie moczu, – tendencję do powstawania ropnych zmian na skórze to pamiętaj! Są to 'książkowe” objawy cukrzycy i koniecznie powinieneś wykonać badania diagnostyczne.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Jak wspomnieliśmy, badaniem takim jest oznaczenie poziomu glukozy na czczo w osoczu krwi żylnej (czyli musi to być badanie pełnej krwi żylnej).

Jeśli wynik na czczo przekracza 126mg/dl a do tego przypadkowe oznaczenie poziomu glukozy przekracza 200mg/dl, na pewno mamy do czynienia z cukrzycą. Jeśli nie dysponujemy oznaczenie tzw. glukozy przygodnej, to do zdiagnozowania cukrzycy potrzebne są dwa wyniki badani glukozy na czczo przekraczające wartość 126mg/dl.

Czasami w ramach diagnostyki konieczne jest wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Badanie polega na oznaczeniu poziomu glukozy na czczo, następnie wypiciu roztworu 75 g glukozy kupionej w aptece oraz oznaczeniu poziomu glukozy po kolejnych 2 godzinach.

Leczenie.

Leczenie cukrzycy typu 2 sprowadza się do kilku obszarów:

 1. farmakoterapii
 2. stosowania diety
 3. utrzymania odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej
 4. zmiany stylu życia

Niestety zbyt wielu pacjentów ogranicza się jedynie do farmakoterapii, zapominając, że to właśnie nieprawidłowa dieta i skutkująca nią otyłość, sprzyja wystąpieniu cukrzycy. Dla wielu osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą i towarzyszącą otyłością, redukcja masy ciała zależna od diety i aktywności fizycznej, mogą wyrównać poziom cukru i tym samym pacjent unika wczesnego włączenia leków cukrzycowych.

Codzienna aktywność fizyczna lub aktywność fizyczna na poziomie ponad 150 minut tygodniowo  
Przestrzeganie prostych zleceń dietetycznych oraz unikanie pokarmów i płynów zawierających cukry proste
Regularny tryb zycia
 • to wszystko minimalizuje ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Cukrzyca to przykład kolejnej choroby, kiedy to odpowiedni styl życia sprzyja zdrowiu. Nie ma nic łatwiejszego niż zapobieganie. Zobacz jak rozpocząć aktywność fizyczną tutaj.

 

 

 • Kardiolożka o matchy

  Co to jest macha? Matcha to rodzaj japońskiej zielonej herbaty specjalnego gatunku o nazwi…
 • Cukrzyca i ortopeda

  Dlaczego 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy? 14 listopada obchodzony jes…
 • Aplikacja PatientApp

  Pierwszy pacjent w Polsce otrzymał dziś smartfonową aplikację firmy BIOTRONIK umożliwiając…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Dla naszych pacjentów – opowieści, które mają zmieniać Wasze zdrowie

Szanowni Czytelnicy portalu Akademia Pacjenta. Od wielu lat zajmujemy się wspieraniem Pańs…