Home Nadciśnienie Porady Techniki radzenia sobie ze stresem.

Techniki radzenia sobie ze stresem.

O stresie piszemy w tym miejscu.

Tutaj z kolei chcemy podzielić się z Wami informacjami oraz doświadczeniami na temat technik radzenia sobie ze stresem, a dokładnie technik pomagających eliminować lub obniżać poziom napięcia naszego ciała, jaki pojawia się w sytuacjach trudnych.

Nie ma bowiem co ukrywać – nie da się w życiu unikać stresu (czyli unikać sytuacji trudnych) i często nawet jeśli będziemy radzić sobie z sytuacjami trudnymi, to i tak nasze ciało będzie płacić za to pewną ceną (będziemy spięci, będzie nam szybciej bić serce, będzie nas bolał brzuch itp.).

  • Oddychanie. Oddech to potężne narzędzie jakie jest w naszych rękach. Spokojne oddychanie oparte na zasadzie luźnego wdychania powietrza oraz jego wydychania bez presji, z wykorzystaniem przepony, prowadzi do wyrównania akcji serca. W zasadzie w większości technik relaksacyjnych stosowanych na świecie elementem wspólnym jest właśnie osiągnięcie wyrównanego, spokojnego cyklu oddechowego. Stan układu krążenia w momencie spokojnego oddychania określany jest stanem koherencji – czyli równowagi napięcia między układem nerwowym współczulnym i przywspółczulnym. Jest to stan odprężenia, uspokojenia ciała a także umysłu.

Można by zadać pytanie, no dobrze! Co z tego, że będę oddychać tak przez kilka chwil, czy to może mieć jakikolwiek wpływ na moje zdrowie? Przecież nie mogę cały czas wykonywać takich ćwiczeń i tak oddychać.

Odpowiedź: pomyśl proszę o ćwiczeniach oddechowych jak o ćwiczeniu mięśni na siłowni, albo jak o bieganiu. Regularnie wykonywane ćwiczenia na siłowni, regularny trening biegowy powodują, że nie tylko poprawia się kondycja, ale także rosną możliwości organizmu. Jeśli regularnie ćwiczysz, możesz z czasem podnosić większe ciężary; regularnie biegasz, możesz z czasem przebiegać większe dystanse.

Bardzo szybko nauczyłam się oddychać i zrozumiałam w jak wielkim stopniu moje nawyki płytkiego, szybkiego oddychania męczyły mnie i pogarszały moje samopoczucie. Teraz wiem, że to jak oddycham, wpływa na to, jak się czuję. Pani Lucyna, 50 lat; po zawale serca.

I taka też jest filozofia wykonywania regularnych ćwiczeń oddechowych. Po pierwsze samo ich powtarzanie powoduje, że uczymy się nowych nawyków oddechowych (eliminujemy odruch wstrzymywania oddechu, płytkich oddechów itp.). Po drugie ich powtarzanie stanowi formę „doładowywania” sił naszego organizmu; jest jak kojący, regularny sen, po ciężkiej pracy.

W USA Food and Drug Administration zarejestrowała do stosowania w leczeniu łagodnego nadciśnienia tętniczego urządzenie, które pomaga pacjentom wykonywać spokojne cykle oddechowe, które przekładając się na wyrównaną pracę serca oraz obniżenie napięcia układu współczulnego (układu związanego z aktywnością, stresem), powodują normalizację ciśnienia tętniczego. Warunkiem jednak skuteczności tej terapii jest jej codzienne wykonywanie. Jest to ciekawa alternatywa dla pacjentów w początkowej fazie nadciśnienia tętniczego pierwotnego, którzy modyfikację stylu życia przedkładają ponad farmakoterapię.
  • Aktywność fizyczna. Jeśli ktoś poświęcił trochę czas na przejrzenie materiałów Akademii Pacjenta może odnieść w tym momencie wrażenie, że aktywność fizyczna jest naszym zdaniem lekiem na wszystko. I w sumie wiele się nie pomyli. „Magiczny” wpływ aktywności fizycznej polega na tym, że redukuje one napięcie naszego ciała, jakie wynika z sytuacji przewlekłego stresu. Każdemu napięciu psychicznemu, towarzyszy napięcie ciała. W sytuacji stresu, nasz organizm jest na podniesionym poziomie obrotów, który utrzymuje się długo po zakończeniu sytuacji stresującej.
Tajemnica efektywnego wykorzystania aktywności fizycznej dla zdrowia polega na odpowiednim do niej podejściu.

Po pierwsze nie można na nią patrzeć jak na karę „No nie, znowu coś muszę!”.

Po drugie; nie wolno ślepo podążać za panującymi trendami. Wszyscy biegają? Hurrra, to ja też. Wszyscy jeżdżą na hulajnodze? Hurrra, to ja też!

Po trzecie; powinno to być coś co jest dla Ciebie bezpieczne (naprawdę hasło „Cała Polska biega z nami” jest bezsensowne), co wpisuje się w Twój schemat dnia, miejsce zamieszkania i przede wszystkim coś, co sprawia Ci … przyjemność!

W osobnym dziale znajdziesz więcej informacji: aktywność fizyczna – dlaczego warto?

Radzenie sobie ze stresem to praca. Praca, która dla dobrego wykonania musi być oparta na dobrej diagnozie; praca, która musi być też właściwie wykonana, aby przynieść oczekiwane efekty.
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …