Home Nadciśnienie Leczenie Mam dobre ciśnienie. Mogę odstawić leki?

Mam dobre ciśnienie. Mogę odstawić leki?

Część pacjentów zadaje takie pytanie, albo samodzielnie odstawia sobie leki na nadciśnienie, kiedy w kontrolnych pomiarach jego wartości są prawidłowe.

Panie doktorze. Po co mam przyjmować leki, jeśli już jest dobrze? 

Niestety, takie postępowanie może sprawić wiele kłopotów.

Po pierwsze. Dobre wartości ciśnienia tętniczego to efekt działania leków oraz dowód na to, że zastosowana terapia przynosi pożądane efekty.

Po drugie. Odstawienie leków na nadciśnienie, powoduje, że często mamy do czynienia ze zjawiskiem „efektu z odbicia”. Czyli po zaprzestaniu działania leków (co w pewnych przypadkach może utrzymywać się nawet kilka dni), dochodzi do dużego wzrostu ciśnienia tętniczego. Jest to szczególnie groźne dla pacjenta, gdyż może zakończyć się udarem mózgu lub zawałem serca.

Po trzecie. Nadciśnienie tętnicze nie jest chorobą przejściową; to nie jest przeziębienie, czy zapalenie płuc. Ponieważ jest to choroba przewlekła, konieczne jest stałe stosowanie leczenia.

I wreszcie. Leczenie nadciśnienia tętniczego, poza farmakoterapią to także zmiana stylu życia. A jeśli chodzi o farmakoterapię. na pewno nie jest tak, że raz zastosowane leczenie, nawet jeśli skuteczne, jest na stałe. Wartości ciśnienia tętniczego, z racji starzenia się, pojawienia się dodatkowych chorób czy okoliczności klinicznych, mogą się zmieniać. Np. jeśli ciśnienie jest leczone przez osobę z otyłością, to redukcja masy ciała może doprowadzić do poprawy kontroli nadciśnienia.

8 do 10 kg nadwagi podnosi ciśnienie tętnicze tak, że konieczne staje się stosowanie jednego leku na nadciśnienie tętnicze.

Pacjenci pytają: Zacząłem przyjmować leki na nadciśnienie. Czy to oznacza, że będę musiał przyjmować je do końca życia?

Odpowiedzmy jeszcze raz: nadciśnienie tętnicze, tzw. pierwotne samoistne, jest chorobą przewlekłą. Nie jest jak zapalenie płuc – czyli włączamy antybiotyk, wybijamy bakterie i nie ma choroby. Leki na nadciśnienie nie są antybiotykiem, który eliminuje na stałe chorobę. One pozwalają ją kontrolować!

  • Leki na nadciśnienie pomagają kontrolować nadciśnienie i utrzymywać je w zalecanych granicach.
  • Ale. Jeśli rozpocząłeś przyjmować leki na nadciśnienie, wcale nie musi to oznaczać, że będziesz je musiał brać na stałe.
Olbrzymie znaczenie ma kontrola tzw. czynników ryzyka – jeśli masz nadwagę, to odpowiednia redukcja masy ciała może doprowadzić do wyrównania nadciśnienia.
  • Jeśli nie ruszasz się, nie jesteś aktywny fizycznie, to wprowadzenie systemu regularnych ćwiczeń fizycznych może pomóc w obniżeniu ciśnienia tętniczego.
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Triglicerydy – czy mamy je „leczyć”

Przyczynkiem do wpisu na ten temat jest jedna z wizyt z ostatniego tygodnia. Młody człowie…