Home Mam stenty Leczenie Co to jest tomografia tętnic wieńcowych?

Co to jest tomografia tętnic wieńcowych?

 • Jest to badanie tętnic wieńcowych, czyli naczyń krwionośnych doprowadzających krew do serca.
 • W chwili obecnej jest to jedno ze stosowanych w diagnostyce badań, pozwalających na rozpoznanie lub wykluczenie choroby niedokrwiennej serca.
 • Badanie wykonuje się w tomografie komputerowym.
 • Do krwiobiegu pacjenta przez wenflon podaje się kontrast, który jest nieprzezierny dla promieniowania rentgenowskiego. W momencie przepływu kontrastu przez naczynia wieńcowe, pacjent jest prześwietlany przez promieniowanie rentgenowskie tomografu. Dzięki temu możemy odwzorować przebieg naczyń krwionośnych, to czy są zmienione miażdżycowo, lub czy są zwapniałe.
 • Badanie to jest mnie inwazyjnej niż koronarografia. Nie trzeba wprowadzać do organizmu pacjenta cewników.
 • Wynik badania pozwala na wykluczenie obecności zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Pozwala także na określenie ich lokalizacji i zaawansowania tak, że na jego podstawie kieruje się pacjenta już na koronarografię oraz zabieg stentowania.
 • Czasami jednak, ze względu na przykład na duże zwapnienia ścian naczyń wieńcowych, dokładna ich ocena jest niemożliwa. Wówczas jedynym rozwiązaniem diagnostycznym pozostaje koronarografia.
czy jest to dobre badanie dla każdego pacjenta? Zdecydowanie nie. W kwalifikacji do badania znaczenie ma charakter dolegliwości pacjenta, jego wiek, obecność chorób współwystępujących oraz szereg innych czynników. Wykonując je należy także pamiętać, że jest to badanie z użyciem kontrastu i konieczne jest wykonanie przed nim badania funkcji nerek (oznaczenie kreatyniny) oraz tarczycy (TSH).
 • Jak się przygotować do badania?
 1. Niezbędne jest przede wszystkim wykonanie badań TSH (funkcja tarczycy) oraz kreatyniny.
 2. W dniu badania należy być na czczo, a wciągu 12 godzin przed badaniem unikać substancji stymulujących nadmiernie pracę serca (np. napoje z kofeiną, palenie tytoniu).
 3. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu w dzień poprzedzający badanie oraz pamiętać o wypiciu co najmniej 1.5 litra wody po badaniu w ciągu 2 do 4 godzin.
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Co z tymi statynami – dlaczego nie straszą nas beta-blokerami?

Gdziekolwiek nie spotykam pacjentów to zawsze w przypadku leczenia zaburzeń lipidowych poj…