Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Objawy Mam migotanie przedsionków. Pomocy!

Mam migotanie przedsionków. Pomocy!

W tym dziale postaramy się omówić zagadnienia związane z tą często spotykaną arytmią serca. Będziemy chcieli pomóc odpowiedzieć Wam na pytania skąd ta arytmia się bierze, jak ją leczyć i czy można ją wyleczyć, po co stosuje się tzw. leki na rozrzedzenie krwi, co to znaczy, że zostawia się migotanie przedsionków, a kiedy wykonuje się kardiowersje elektryczne, co to jest ablacja, kiedy warto poddać się ablacji itd. Oj. Dużo tego, ale stopniowo i po kolei.

 • Co to jest migotanie przedsionków?

To arytmia, która powstaje w różnych mechanizmach, których wspólnym efektem końcowym jest to, że przedsionki serca pracują niesynchronicznie i nieregularnie. Ponieważ częstość pracy różnych fragmentów ścian przedsionków jest bardzo szybka, impulsy z przedsionków przewodzą się do dalszej części serca, czyli do komór, w sposób nieregularny i to na całe szczęście! Bowiem gdyby komory zaczęły bić tak nieregularnie i szybko, człowiek umarłby. Układ przewodzący bodźce elektryczne w sercu między przedsionkami a komorami jest tak fizjologicznie skonstruowany, że nie przewiedzie nieskończenie wielu bodźców elektrycznych do komór – ma pewien próg ilości przewiedzionych bodźców. Podsumowując – to arytmia, o której mówimy arytmia nadkomorowa, bowiem jej źródła leżą poza komorami serca.

Wyobraź sobie, że Twoje serce to motyl. Piękny motyl, który frunie dzięki symetrycznemu ruchowi obu skrzydeł. Teraz wyobraź sobie, że jedno ze skrzydeł to przedsionki serca, a drugie to komory serca. Prawidłowy lot to symetryczne ruchy obu skrzydeł. A teraz wyobraź sobie, że jedno ze skrzydeł zaczyna nagle poruszać się chaotycznie. Tak dokładnie dzieje się w przypadku migotania przedsionków i tym miejscu kończy się analogia.

O ile bowiem motyl nie byłby w stanie kontynuować lotu, o tyle nasze serce może. Problem polega na tym, że przedsionki odpowiadają za przepompowywanie krwi dalej do komór i w momencie, kiedy nie pracują regularnie, synchronicznie z pracą komór, dopływ krwi do komór ulega pogorszeniu. Co nie oznacza, że komory w ogóle nie otrzymują krwi.

Komory pompują krew, przy czym rytm ich pracy jest nieregularny. Praca przedsionków jest całkowicie chaotyczna, można powiedzieć, że one w zasadzie nie wykonują typowych ruchów odpowiadających skurczom ich ścian; pisze się, że ściana przedsionków raczej drga, faluje. Ta ilość drgań, falowań jest bardzo duża, ponad 300 na minutę. Gdyby taka ilość bodźców elektrycznych przeniosła się na poziom komór, gdyby komory pracowały z częstością 300 uderzeń na minutę, doszłoby bardzo szybko do utraty przytomności – przy takiej częstości pracy komór, serce po prostu nie miałoby możliwości na efektywne napełnianie się i pompowanie krwi.

Dzięki mechanizmom hamującym przewodzenie do komór serca tak dużej ilości pobudzeń z przedsionków, komory nie kurczą się aż tak szybko, ale ich praca pozostaje nieregularna. I właśnie ta nieregularność pracy komór serca może być odczuwana przez pacjentów.

 • Skąd się bierze migotanie przedsionków? Dlaczego je mam?

Nie ma jednej odpowiedzi. Jest to bez wątpienia arytmia związana z wiekiem – im jesteśmy starsi tym większe ryzyko jej wystąpienia. Związane jest to z tym, że serce zbudowane jest z tkanki łącznej, która w pewnym sensie zużywa się z upływem czasu.

Pomyśl o sercu jak o swoje skórze na czole. Kiedy jesteś młoda/młody, czoło jest gładkie, bez zmarszczek. Wyobraź sobie jak łatwo po takim czole spływają krople potu. Tak samo bodźce elektryczne w ścianie przedsionków, która jest elegancka w młodym wieku, przewodzą się bez problemów, równo i sprawnie.

Niestety z upływem czasu na skórze czoła pojawiają się zmarszczki, coraz głębsze i szersze (i najgorsze jest to, że nie zauważamy tego z dnia na dzień; dopiero patrząc w zdjęcie sprzed lat mówimy sobie „Ojej!”. Po takim czole krople potu nie płyną już gładko… Podobnie rzecz się ma ze ścianą przedsionków z upływem czasu – stają się mniej równe dla bezproblemowego przewodzenia bodźców elektrycznych; ich starzejąca się struktura powoduje, że łatwiej o to, aby impulsy elektryczne uległy desynchronizacji i różne fragmenty ścian przedsionków rozpoczęły niezależne, chaotyczne skurcze.

Ale ta arytmia to nie tylko postępujący wiek. Wiele chorób, które pośrednio mogą doprowadzić do zmiany struktury przedsionków poprzez ich poszerzenie, prowadzić może do zwiększenia ryzyka wystąpienia arytmii. Takimi chorobami są nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienne serca, wady zastawek serca, szczególnie niedomykalność zastawki mitralnej, niewydolność serca czy choroby płuc, które poprzez pośrednie obciążenie serca, powodują przeciążenie ściany przedsionków. Ale znaczenie mają także zaburzenia elektrolitowe (np. niski poziom potasu i magnezu) i takie choroby jak np. nadczynność tarczycy, czy np. w przypadku osób starszych infekcje dróg oddechowych. Impulsem do wywołania migotania przedsionków może być skok ciśnienia tętniczego (zobacz jak się zachować przy skoku ciśnienia tętniczego), czasem ostre zachorowanie jak zawał serca, krwotok czy stres dla organizmu jakim jest operacja, czy wysoka temperatura w przebiegu infekcji.

 • Jak leczyć migotanie przedsionków?

Przede wszystkim nie jest to choroba typu zapalenie płuc. Czyli mamy przyczynę, bakterie, włączmy antybiotyk likwidujący przyczynę i nie ma choroby. Arytmia ta ma najczęściej podłoże strukturalne – czyli wynika z postępujących zmian w strukturze przedsionków serca i żył płucnych (rzadziej mamy do czynienia z przyczynami odwracalnymi, które omówiono wyżej). Dlatego też lekarze nie mają katalogu leków, w który spojrzą pod hasło: 'migotanie przedsionków’ i wyjmują lek mówiąc: 'Proszę – oto lek na całe zło’. Bardzo żałujemy ale tak nie ma.

Leczenie arytmii tak naprawdę zależne jest od kilku czynników: od wieku pacjenta, od chorób współwystępujących oraz od tego w jakim stopniu migotanie przedsionków jest odczuwalne przez pacjenta.

 • Objawy migotania przedsionków

Skala objawów jest bardzo różna. Pacjenci mówią o odczuwaniu bardzo szybkiej i niemiarowej pracy serca. Temu mogą towarzyszyć różne objawy jak na przykład uczucie duszności, bólu w klatce piersiowej, zmęczenia, osłabienia. Czasami też pacjenci mogą nie odczuwać w ogóle żadnych dolegliwości.

Jeśli migotanie przedsionków występuje samoistne co pewien czas i samo ustępuje po pewnym czasie klasyfikuje się je jako tzw. napadowe migotanie przedsionków.

Jeśli migotanie przedsionków wymaga umiarowienia (czyli przywrócenia prawidłowego równego rytmu serca) przy zastosowaniu leków lub tzw. „umiarowienia prądem” (kardiowersji elektrycznej), nazywamy je wówczas migotaniem przetrwałym.

Natomiast jeśli migotanie przedsionków utrzymuje się cały czas mimo prób umiarowienia lub podejmie się decyzję o pozostawieniu migotania przedsionków, wówczas określamy je jako przetrwałe migotanie przedsionków.

 • Ablacja

Zabieg ablacji migotania przedsionków jest jedną z alternatyw dla leczenia tej arytmii u osób, w których arytmia ma przede wszystkim charakter napadowy, klinicznie istotny (czyli napady arytmii są odczuwane przez pacjenta) oraz u osób, u których nie doszło jeszcze do nadmiernego poszerzenia lewego przedsionka. W ocenie lewego przedsionka wykorzystywane jest badanie echokardiograficzne. Zabieg ablacji jest potocznie określany mianem zabiegu „wypalania” pewnych obszarów w strukturach serca, które odpowiadają albo za generowanie zaburzeń rytmu serca, albo za ich przewodzenie. W praktyce do „wypalania: wykorzystuje się albo zimno, albo ciepło generowane przez prąd elektryczny. Efekt jest taki, że dochodzi do martwicy pewnego obszaru, który w związku z tym przestaje być czynny fizjologicznie.

 • O migotaniu przedsionków raz jeszcze

  Migotanie przedsionków oraz związane z nią koszty, stanowią około 0.28 do 2.6% wydatków sy…
 • Ablacja. Co to jest ablacja?

  Ablacja – ablacja to inaczej wypalanie. Wypalanie prądem albo zimnem. Jeśli na pewie…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zaburzenia snu i melatonina

Sen bez wątpienia to ważny element naszego życia. Tak naturalny i potrzebny jak oddech, wo…