Co to jest CRT?

To urządzenie, które poprawia wydolność serca jako pompy przepompowującej krew. Ale jak to działa?

Wyobraź sobie motyla. Motyl frunie dzięki synchronicznej pracy skrzydeł. A co by się stało gdyby skrzydła przestały działać synchronicznie? Wówczas lot nie byłby możliwy.

Mniej więcej to samo dzieje się z sercem, kiedy wskutek np. uszkodzenia mięśnia sercowego po zawale serca, dochodzi do rozregulowania synchronicznego skurczu ścian komory serca. Te ściany zamiast zbliżać się do siebie w czasie wypompowywania krwi, działają chaotycznie. To powoduje, że ilość krwi jaką serce wypompowuje do arty jest mniejsza, niż gdyby praca tych ścian była synchroniczna. To skutkuje całą serią objawów, które zaliczamy do objawów niewydolności serca.

Wszczepienie urządzenia CRT, które składa się z trzech elektrod, poprawia synchronię skurczu komór serca. Dzięki odpowiednim ustawieniom czasu stymulacji różnych obszarów mięśnia sercowego, zaczynają one kurczyć się bardziej synchronicznie. Dzięki temu ilość krwi wypompowywanej przez serce rośnie, a objawy niewydolności serca zmniejszają się.

Jakie korzyści niesie ze sobą implantacja urządzenia CRT?

To właśnie wymienione wyżej ustąpienie lub zmniejszenie objawów niewydolności serca. Czasem są one tak istotne, że możliwe staje się zmodyfikowanie leczenia, włącznie z redukcją dawek leków, czy nawet odstawieniem niektórych z nich.

Czy każdy pacjent może otrzymać takie urządzenie?

Nie, nie każdy pacjent z niewydolnością serca może otrzymać takie urządzenie. Poza objawami niewydolności serca, które utrzymują się mimo tzw. optymalnego leczenia, decydujące znaczenie ma zapis elektrokardiograficzny. Otóż po pierwsze najlepiej jest jak serce pracuje równo, czyli w zapisie ekg widać rytm zatokowy, po drugie, jeśli tzw. zespoły QRS (część zapisu ekg, które odpowiada pracy komór), są poszerzone i spełniają pewne kryteria czasowe.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zdalne monitorowanie pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi na przykładzie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autorzy: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, lek. med. …