Moje leki

W tym dziale przedstawiać będziemy Państwu informacje na temat stosowanych najczęściej leków. Dowiecie się z jakiego powodu je stosujecie, jakie są ich działania uboczne, w jaki sposób można minimalizować ich potencjalne efekty uboczne.

ASPIRYNA lek reklamowany jest jako preparat zapobiegający zawałom serca czy udarom mózgu. W rzeczywistości jednak powinno mówić się o zmniejszaniu ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu i to w głównej mierze w przypadku pacjentów po zawałach serca, po zabiegach angioplastyki wieńcowej, z cukrzycą, której towarzyszy nadciśnienie tętnicze i zaburzenia gospodarki lipidowej. Na pewno nie jest tak, że jeśli ktoś ma 25 lat i zacznie stosować aspirynę profilaktycznie to uniknie zawału serca czy udaru mózgu. Prędzej „dorobi się” choroby wrzodowej żołądka. Zatem, aspiryna nie jest lekiem na cała zło. Aspiryna to inaczej kwas acetylosalicylowy – w Polsce dostępnych jest wiele preparatów tego leku. Dawki kardiologiczne to 75 mg, ale także 100 czy 150 mg. W USA stosuje się częściej większe dawki, w Europie natomiast głównie dawkę 75 mg. O ile pacjent nie ma istotnej nadwagi, to dawka 75 mg raz dziennie, jest dawką wystarczającą.

Jak działa lek?

Obrazowo rzecz ujmując, aspiryna zapobiega zlepianiu się płytek krwi na blaszkach miażdżycowych tętnic. Dzięki temu nawet w przypadku istotnych blaszek miażdżycowych w tętnicach, np. w tętnicach wieńcowych (czyli tętnicach doprowadzających krew do serca), nie dochodzi do powstawania czopów płytek blokujących przepływ krwi.

Dlaczego palenie szkodzi przy stosowaniu aspiryny?

Problem polega na tym, że nikotyna zawarta w wyrobach tytoniowych, działa dokładnie na odwrót. Nikotyna sprzyja powstawaniu czopów płytek krwi na blaszkach miażdżycowych, które przez nikotynę stają się bardziej podatne na pękanie. Pęknięta blaszka miażdżycowa oraz gromadzące się na niej zlepiające się płytki krwi, to blokada przepływy krwi – czyli zawał serca.

Jeśli palisz, aspiryna nie działa. Jeśli jesteś po zawale serca, zwiększasz ryzyko wystąpienia kolejnego zawału trzykrotnie. Warto? Sam oceń.

Leki na nadciśnienie.

W praktyce klinicznej zaleca się w pierwszej kolejności leki w kilku grup: beta-blokerów, blokerów kanałów wapniowych, inhibitorów konwertazy angiotensyny, sartanów oraz leków moczopędnych.

Jak działają beta-blokery?

Beta-blokery zwalniają głównie akcję serca oraz obniżają napięcie układu współczulnego – czyli mówiąc obrazowo, obniżają „napięcie” organizmu związane z nadciśnieniem tętniczym.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Święty Gral i aspiryna

W przeszłości kilka razy poruszaliśmy na łamach Akademii Pacjenta kwestię stosowania aspir…