Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Czy wolno mi? Rozrusznik a zabiegi i badania.

Rozrusznik a zabiegi i badania.

Nawet jeśli ma się implantowany rozrusznik serca, kardiowerter/defibrylator czy układ resynchronizacyjny, nie oznacza to, że mamy już spokój z innymi chorobami. Mogą pojawić się sytuacje, kiedy konieczne będzie poddanie się zabiegowi operacyjnemu czy badaniu. Poniżej znajdują się najczęściej zadawane przez pacjentów i rodziny pytania. Jeśli nie odnajdziesz interesującego Cię pytania, napisz do nas. Postaramy się odpowiedzieć.

  1. Czy wykonywanie badania prześwietlenie klatki piersiowej (rtg klp) jest bezpieczne?Tak, promieniowanie rentgenowskie nie uszkadza urządzenia.
  2. Czy mogę wykonać badanie tomografii komputerowej dowolnej części ciała jeśli mam implantowane urządzenie?Tak, podobnie jak przy prześwietleniu rentgenowskim, w tomografii komputerowej wykorzystywane są promienie rentgenowskie. Tomografia może być bezpiecznie wykonano, nie ma obaw o wywołanie zaburzeń pracy urządzenia.
  3. Czy mogę wykonać badanie rezonansu magnetycznego?W tym przypadku sprawa jest skomplikowana. Część implantowanych obecnie urządzeń jest „odporna” na fale elektromagnetyczne wykorzystywane przy tym badaniu. Te urządzenia mają specjalne oznaczenia. W przypadku pozostałych urządzeń fale elektromagnetyczne wywołują zakłócenia w funkcjonowaniu urządzeń włącznie do ich całkowitej dezaktywacji. W szczególnych przypadkach kiedy rezonans magnetyczny jest badaniem niezbędnym w diagnostyce, nie można go zastąpić innym badaniem w celu postawienia diagnozy, istnieją procedury włączania trybów pracy urządzenia, które minimalizują potencjalne negatywne następstwa rezonansu magnetycznego. W takich przypadkach konieczna jest zawsze konsultacja z ośrodkiem kontroli rozruszników – wówczas bowiem konieczne jest ustawianie odpowiednich parametrów zarówno przed badaniem jak i jego kontrola po badaniu.
  4. Czy jeśli mam urządzenie to mogę być poddawany operacjom?Generalnie tak jest. Generalnie, bowiem sprawa różni się nieco zależnie od rodzaju operacji jak i od rodzaju implantowanego urządzenia.Jeśli w czasie zabiegu operacyjnego nie będzie stosowana tzw. elektrokoagulacja (urządzenie oparte na działaniu miejscowym prądu), wówczas nie ma nawet potrzeby przestawiania stymulatora, nawet jeśli pacjent jest zależny całkowicie od pracy stymulatora tzn. większość pobudzeń elektrycznych w sercu jest generowana przez urządzenie.Jeśli pacjent jest zależny od stymulatora i spodziewane jest stosowanie elektrokoagulacji, wówczas konieczne jest przestawienie urządzenia w tryb pracy „znieczulający” urządzenie na negatywne oddziaływanie elektrokoagulacji. Takie przestawienie zajmuje kilka minut i jest wykonywane przed zabiegiem. Po zabiegu przywracane są wcześniejsze parametry urządzenia.Jeśli zabieg będzie wykonywany u pacjenta z kardiowerterem/ICD, z reguły przestawia się urządzenie w tryb pracy. Ważne jest w tym przypadku, aby na czas wyłączenia pracy urządzenia, pacjent był stale monitorowany elektrokardiograficznie, gdyż w przypadku wystąpienia arytmii konieczna jest interwencja lekarska z wykorzystaniem zewnętrznego defibrylatora.Zawsze jeśli okaże się, że masz być poddany zabiegowi operacyjnemu, lekarz wykonujący zabieg musi być poinformowany, że masz takie urządzenie.
  5. Czy mogę mieć pobierane badania krwi?  Tak, nie ma tu żadnych ograniczeń.
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zdalne monitorowanie pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi na przykładzie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autorzy: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, lek. med. …